Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Świąteczny cud

Potencjał edukacyjny 6 z 10 gwiazdek
6 / 10
Atrakcyjność dla widza 6 z 10 gwiazdek
6 / 10

Rekomendacja ZEF

Świąteczny cud w lekki, czasem komediowy sposób przedstawia kontrast między życiem bardzo bogatych i bardzo biednych, wskazuje na konieczność pomagania słabszym i mniej zamożnym. Podkreśla znaczenie współpracy, krytykuje materializm i konsumpcjonizm. Przekonuje, że warto kierować się wyższymi wartościami moralnymi i przypomina, iż okres świąteczny powinien być celebrowaniem tradycji i wspólnego, rodzinnego czasu. Okresem, który łączy, i w którym pieniądze odgrywają drugorzędną rolę – chyba, że mogą służyć tym, którzy nimi nie dysponują.

Ukazując historię Karla, chłopca którego idolem był Robin Hood, film „Świąteczny cud” przenosi widza do I połowy XX wieku. Dzięki temu scenografia, kostiumy i rekwizyty stają się ważnymi elementami budowania klimatu epoki, co nie jest częste w filmach skierowanych do młodych widzów.

Świąteczna aura, elementy humoru zawarte w narracyjnych komentarzach, nieskomplikowana fabuła i nastrojowa jazzowa muzyka sprawiają, że film nie jest trudny w odbiorze, a może być okazją do rozmowy o wartościach, różnorodnych ludzkich postawach i kultywowaniu bożonarodzeniowych tradycji. Udaje mu się wywołać ciepły klimat świąt w starym stylu.

Jest to w istocie film dydaktyczny, uczący młodych widzów podstaw socjaldemokracji. Polityczność filmu jest dość wyraźna – ośmiesza on skrajnie wolnorynkowy kapitalizm, zarazem pokazuje pułapkę socjalistycznego działania w typie rewolucyjnym. Wyczuwalna jest silna wiara w skandynawską wersję państwa opiekuńczego.

Nie jest to jednak produkcja doskonała – zbyt wiele wątków może mylić młodego odbiorcę, a lekka formuła filmu czasem przyjmuje zbyt przerysowaną formę. Niemniej, jest to tytuł, który sprawdzi się jako podstawa do rozmowy o wartościach, wyborach i postawach, a także może posłużyć do omówienia tego, jak młodzi rozumieją pojęcie bohatera/superbohatera. Może być ciekawym przyczynkiem do rozmów na temat biednych i bogatych oraz sposobów, w jaki urządzony jest świat. Jest cenną okazją do przywołania kontekstu literackiego (np. „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa czy „Dziewczynki z zapałkami” Hansa Christiana Andersena).

Jest to też film zachęcający do czynnego działania oraz manifest przeciwko komercjalizacji Bożego Narodzenia.

Film oceniało 5. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Iwona Bartnicka, Elżbieta Piotrowicz, Karol Szafraniec, Monika Głowacka

swiateczny-cud-plakat-B1-25092022-web-710x1024

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Zachowania niektórych dorosłych postaci, przedstawionych w filmie, mogą być dla dziecka niepokojące: dyrektorka domu dziecka dopuszcza się oszustwa, ojciec głównego bohatera nastawiony jest na powiększaniu bogactwa i nadmiernie surowy, dorośli krzyczą na dzieci. Główny bohater dopuszcza się kradzieży.

W jednej ze scen pojawia się „pani lekkich obyczajów”.

Metryka filmu

Opis filmu

W niewielkim, szwedzkim mieście trwa Boże Narodzenie. Dużo śniegu, piękne światełka i pięknie ozdobione drzewka tworzą magiczną atmosferę. Nastoletni Karl pomaga ojcu, który jest właścicielem dużego domu towarowego. To tam spotyka Verę, biedną dziewczynę w jego wieku, która razem z młodszą siostrą mieszka w sierocińcu. Uświadamia sobie, że niektórzy ludzie mają znacznie mniej szczęścia niż jego rodzina. Zainspirowany Robin Hoodem postanawia ukraść co nieco bogatszym i przekazać to biednym. Zgłasza się do pracy na poczcie, gdzie odkłada paczki świąteczne. W Wigilię przebiera się za Świętego Mikołaja i wyrusza rozdać bożonarodzeniowe prezenty ubogim.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.