Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Simona

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Poprzez poglądy niezwykłej bohaterki oraz piękne zdjęcia Puszczy Białowieskiej, film jest wyraźnie proekologiczny i ma walory poznawcze. Ukazuje naturalny ekosystem Polski, podkreśla wagę zachowania obszarów nietkniętych cywilizacją, uświadamia znaczenie dzikiej przyrody, pokazuje, jak harmonijnie funkcjonuje natura bez człowieka. Wzbudza refleksje na temat koegzystencji ludzi ze środowiskiem, uczy empatii i szacunku do zwierząt, zwraca uwagę na ich podmiotowość i na problem ginących gatunków. Dodatkowo, film staje się niezwykle aktualny wobec wycinki drzew na terenie Puszczy czy wzniesienia muru pomiędzy Polską a Białorusią, oraz w obliczu coraz brutalniejszych przypadków łamania praw zwierząt.  W filmie słyszymy wiele cytatów z dorobku Simony Kossak, które są ponadczasowe i jednocześnie niezwykle aktualne wobec zmian klimatycznych.

Seans może być punktem wyjścia do rozmów na wiele tematów: o poglądach czy dorobku naukowym bohaterki, o zachowaniu człowieka względem innych ludzi i przyrody, o relacjach w rodzinie, o wpływie dzieciństwa na dalsze życie, o działaniu pamięci, realizacji pasji i determinacji w podążaniu za marzeniami, o wartościach. Może nie tylko dawać wiedzę ale i uczyć empatii oraz wrażliwości estetycznej.

Dokument ma atrakcyjną formę, łączącą przeszłość z teraźniejszością. Opowieści i anegdoty, czasem zabawne, czasem smutne,  archiwalne filmy i fotosy, są przeplatane ujęciami współczesnymi. Jest świetnie zmontowany, ogląda się go z zainteresowaniem.  

Film oceniało 4. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Elżbieta Piotrowicz, Małgorzata Stasikowska-Lis, Joanna Zabłocka-Skorek, Karolina Giedrys-Majkut

simona_plkat B1

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

W filmie przedstawione są intymne szczegóły z życia rodziny Kossaków i toksyczne relacje pomiędzy członkami rodziny. Jest mowa o odrzuceniu, manipulacji, przemocy psychicznej.

Pojawiają się sceny kopulacji zwierząt, utrzymane w konwencji filmu przyrodniczego.

Metryka filmu

Opis filmu

Kim naprawdę była Simona Kossak - legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny - słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do pradawnej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji.
Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a  jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światową ekosystem, ale też pomaga zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić żyć innym istotom. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody. 

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.