Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Martin i magiczny las

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Idealny film do wykorzystania na lekcji ekologii. Zwraca uwagę na problem ochrony środowiska i odnosi się do niezwykle aktualnego problemu deficytu kontaktu z naturą, jaki odczuwa wiele współczesnych dzieci. Wyraźnie pokazuje jakie korzyści przynosi pobyt wśród dzikiej przyrody, korzystając przy tym z konwencji realizmu magicznego.

Za pomocą „leśnych duszków”, czyli magicznych roślin, Martin - a z nim młody widz - poznaje cuda natury: rośliny z całym bogactwem gatunków i życiodajną wodę. Film przekonuje, że las kryje w sobie wiele niespodzianek, nieodkrytych skarbów i jest znacznie ciekawszy niż ekran telefonu. Pokazuje również, że przyroda potrafi nam się odwdzięczyć za to, że o nią dbamy i pomagamy przeżyć. Zachęca do podjęcia działań, chroniących przyrodę a także dotrzymywania obietnic.

Wprowadzenie elementów magii wprost z książki o zaczarowanym lesie, którą czyta jedna z bohaterek filmu, sprawia, że opowieść ogląda się jak współczesną bajkę. Ożywienie naturalnych elementów przyrodniczych takich jak kępki trawy, korzenie nadaje akcji magicznego wymiaru jednocześnie pobudza wyobraźnię młodego widza, inspiruje do twórczego działania.

Film „Martin i magiczny las” niesie ze sobą pozytywne, proekologiczne przesłanie, które może stać się świetnym punktem wyjścia do rozmowy na temat wpływu człowieka na środowisko. Pokazuje też, ze dzieci potrzebują przestrzeni i zaufania aby rozwijać samodzielność, odpowiedzialność i umiejętność współpracy.

Eksperci oceniający film: Iwona Kwincińska, Kaja Łuczyńska, Jolanta Synowiec

MARTIN PLAKAT

Metryka filmu

Opis filmu

Jedenastoletni Martin jest typowym nastolatkiem: nie rozstaje się z telefonem komórkowym, uwielbia śmieciowe jedzenie, nie potrafi żyć bez lusterka. Przywykł do życia w mieście, a las jest dla niego obcym, nieprzyjaznym środowiskiem. Kiedy wyjeżdża na obóz, położony w głębi lasu , jest głęboko nieszczęśliwy i przerażony perspektywą spędzenia dwóch tygodni poza cywilizacją. Będzie musiał  spędzić czas w otoczeniu przyrody, żyjąc jak dzikus - śpiąc w namiocie,  myjąc się w potoku, gotując posiłki na ognisku i bawiąc się w okolicznych lasach. Początkowo zupełnie sobie nie radzi, ale powoli zaczyna odkrywać jak ciekawy może być las. Uczy się jak rozpalać ogień, rozpoznawać gatunki roślin, dowiaduje się jak ważna dla życia jest woda i zaprzyjaźnia się z żyjącymi w lesie stworzeniami. Okazuje się, że potrzebują  one jego pomocy w walce z chciwymi deweloperami, którzy zamierzają zniszczyć ich naturalne środowisko.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.