Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Serce motyla

Potencjał edukacyjny 8 z 10 gwiazdek
8 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Serce motyla to film o pokonywaniu strachu przed innością, o odwadze i przełamywaniu barier. Podkreśla, jak ważne jest poznanie drugiej osoby, zanim zaczniemy ją oceniać. Uświadamia, że to nie wygląd, stan zdrowia, status społeczny, czy środowisko nas definiują, tylko to, jakimi jesteśmy ludźmi i jak traktujemy innych. 

Porusza wiele wątków, które można wykorzystać na różnych przedmiotach: choroba i niepełnosprawność, przemoc w szkole, relacje między członkami rodziny i rówieśnikami, niepełna rodzina, przyjaźń, pasja, ciekawe hobby, zainteresowanie przyrodą. Pokazuje takie aspekty życia społecznego, z którymi młody człowiek często może się mierzyć we własnym życiu: wykluczenie z grupy rówieśniczej, zmiana miejsca zamieszkania, odejście jednego z rodziców, relacje ze starszym rodzeństwem. Może oswoić widza z tak trudnym tematem jak zmaganie się dziecka z przewlekłą chorobą  i wynikające z tego problemy.

Wartość przyjaźni zostaje w nim przeciwstawiona dyskryminacji. Wyraźnie wybrzmiewa też przesłanie, że pasja oraz bycie sobą ma większą moc niż uleganie presji grupy rówieśniczej - i dotyczy to nie tylko życia głównej postaci. Na szczególną uwagę zasługuje wątek przyjaźni między Różą i Eljaszem (ukazany w uroczy sposób!) - pozwoli poruszyć temat nowych osób, które dołączają do klasy lub grupy rówieśniczej, a także uświadomić, że indywidualizm stanowi o wyjątkowości i wartości każdego z nas.

Bohaterowie w większości są ciekawi; i nawet Ci, którzy z początku nie są pozytywni, dają się lubić, gdyż widz ma okazję poznać ich bliżej. Może się dowiedzieć, z czym na co dzień mierzą się osoby, które stosują wobec innych m.in. przemoc słowną. Inny bardzo aktualny problem, który porusza film, dotyczy rodzin, w których jedno z rodziców odchodzi bądź wyjeżdża zarobkowo za granicę. Te wątki mogą pomóc w rozmowie o tym, jak powinni zachować się dorośli w stosunku do swoich dzieci: jak przekazywać trudne informacje, jakie są oczekiwania młodego człowieka, jak radzić sobie w takich przypadkach…

Dodatkowym walorem może być to, że historia toczy się na tle otaczającej nas przyrody. Film zachęca do poznawania i eksplorowania fascynującego świata najliczniejszej i jednocześnie najbardziej zróżnicowanej grupy zwierząt. Dzięki temu może uwrażliwić młodych widzów na piękno owadów, gdy spojrzy się na nie oczami zafascynowanego dziecka lub znawcy – entomologa.

Film może być również współczesnym kontekstem literackim, który warto przywołać, omawiając z uczniami wątek dziecięcych „gangów” z lektury Chłopcy z Placu Broni.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Iwona Bartnicka, Monika Głowacka, Jolanta Synowiec

serce-motyla-plakat-B1-web-scaled

Ocena natężenia treści spornych: mało

Przemoc rówieśnicza (głównie słowna), przemoc (fizyczna i werbalna) w rodzinie jednego z bohaterów.

Metryka filmu

Opis filmu

Eljasz to skryty chłopiec, który hoduje owady w opuszczonym domu. Spod jego grubego swetra codziennie coś wystaje, a szkolni twardziele przezywają go „balonem”. Róża, która przeprowadziła się właśnie do nowego miasta, pierwsza odkryje jego tajemnicę. Serce dziesięcioletniego Eljasza bije tuż pod powierzchnią skóry. Musi na siebie uważać i nosić specjalną „zbroję”. Jego niecodzienny wygląd budzi zainteresowanie, rówieśnicy wyśmiewają go i przezywają. Chłopiec coraz bardziej stroni od innych dzieci. Fascynują go za to owady. Buduje żukom, motylom i karaluchom domki i tworzy dla nich azyl w starym opuszczonym dworze. Wszystko się zmienia, kiedy do miasteczka wprowadza się odważna i otwarta dziewczynka. To właśnie Róży chłopiec zdradza swój sekret. Dzięki niej Eljasz pokona swoje lęki i otworzy się na świat.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.