Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Serce dębu

Potencjał edukacyjny 8 z 10 gwiazdek
8 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Znakomicie zrealizowany, dynamiczny, ale i poetycki film przyrodniczy, czerpiący wzorce z  uznanych dzieł kina francuskiego,  takich jak Mikrokosmos, Makrokosmos,  czy Był sobie las. Mimo, że jest dokumentem, łączącym autentyczne obserwacje z ujęciami inscenizowanymi, ma dramaturgię filmu fabularnego. Opowieść toczy się bez słów, a w odbiorze pomaga wyrazisty dźwięk i odpowiednio dobrana muzyka.
Serce dębu koncentruje się na jednym potężnym drzewie i na ogromie - związanego z nim - różnego rodzaju życia. Obserwujemy stworzenia, które zamieszkują poszczególne części drzewa, ale też cały ekosystem, który istnieje obok, a który jest od tytułowego dębu zależny. Widzimy świat zarówno w skali mikro, jak i makro, a przede wszystkim obserwujemy zależności, jakie zachodzą pomiędzy tymi skalami. Oglądamy koegzystencję fauny i flory w różnych porach roku, skrajnie różnych warunkach pogodowych; w powietrzu, na ziemi i pod jej powierzchnią. Kolejne fragmenty filmu opowiadają małe historie, czasem śmieszne, czasem angażujące emocjonalnie, w różnych nastrojach i tempie.

Twórcy płynnie łączą zdjęcia w środowisku naturalnym ze zrealizowanymi w studio czy z animacją komputerową. Na ekranie pojawiają się niesamowite ujęcia, realizowane np. w mysiej norze czy wewnątrz pojedynczego żołędzia. Film wieloma sposobami stara się utrzymać zainteresowanie widza: chwilami jest powolny, refleksyjny, a zaraz potem serwuje energetyzujące sekwencje montażowe. Jedną z największych zalet francuskiej produkcji może być fakt, iż ukazuje ona widzowi jego własne otoczenie – zwierzęta i rośliny, które można zobaczyć w naszych parkach i ogrodach – w taki sposób, iż staje się to fascynującym spektaklem.

Film może być pretekstem do rozmów zarówno o różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt, jak i o pięknie świata i potrzebie jego zachowania. Może też być punktem wyjścia do działań artystycznych: plastycznych,  fotograficznych, filmowych oraz stanowić świetne uzupełnienie np. szkolnych obchodów Światowego Dnia Ziemi.

Eksperci rekomendujący film: Kaja Łuczyńska, Elżbieta Piotrowicz, Karol Szafraniec

Serce dębu plakat francuski

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

W filmie pojawia się sekwencja „miłosna”, przestawiająca prokreację dwóch żuków przy dźwiękach romantycznego utworu.

Rekomendowany etap edukacji:

szkoła podstawowa 7-8

Rekomendowana grupa wiekowa:

10+

Metryka filmu

Opis filmu

Dawno, dawno temu był sobie liczący dwieście dziesięć lat dąb, który był filarem swojego królestwa... Ten widowiskowy film przygodowy ma niezwykłą obsadę: wiewiórki, chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych, sójki, mrówki, myszy polne… Cały ten mały, tętniący życiem, brzęczący i cudowny wszechświat zależy od owego majestatycznego drzewa, od korzeni aż po gałęzie, czerpiąc z niego pożywienie, schronienie i ochronę.

Poetycka oda do życia, w którym głos zabiera wyłącznie natura.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.