Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Sekrety mojego taty

Potencjał edukacyjny 9 z 10 gwiazdek
9 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Film Sekrety mojego taty w formie odpowiedniej dla młodego widza (estetyka, narracja) dotyka problemu traumy Shoah oraz opowiada o tym, w jaki sposób doświadczenia ocalałych wpływają na drugie pokolenie -czyli na ich dzieci, które (mimo że same nie doświadczyły tej tragedii) pośrednio przez życie z jej naocznymi świadkami są w nią wplątani. Główny bohater- Michel próbuje się uwolnić z tego jarzma i nawiązać jakąś nić porozumienia z ojcem. Czymś takim staje się dla niego ich wspólne rysowanie, które w przyszłości znów ich połączy.

Film przeznaczony jest dla odbiorców w różnym wieku. Na pewno nie tylko młodsi widzowie będą potrzebowali wprowadzenia czy komentarza kontekstowego po seansie (np. historycznego, psychologicznego, kulturowego). Chociaż historia rozpoczyna się w roku 1959 i obejmuje kilkanaście lat, to retrospekcje pokazują ważne dla jednego z bohaterów wydarzenia, które miały miejsce 20 lat wcześniej. 

Dzięki animowanej opowieści, w której nie wszystko jest pokazane wprost, widz poznaje czyjąś osobistą opowieść o tym, jak globalna historia wpływa na losy jednostek.

Archiwalia włączone do filmu mogą stanowić bardzo cenne źródła dla zajęć historycznych o obozach koncentracyjnych oraz o procesie Eichmanna. Film porusza także temat pamięci społecznej, która jest budowana między innymi poprzez wysłuchiwanie świadków. Dodatkowo widzowie dowiadują się więcej o tradycjach żydowskich różnego typu (religia, ale też organizacja życia w kibucu).

Po seansie z jednej strony można porozmawiać o II wojnie światowej, obozach zagłady, antysemityzmie, traumie ocalałych, dawaniu świadectwa, pociąganiu do odpowiedzialności za zbrodnie; a z drugiej - o relacjach w rodzinie, dorastaniu, różnych uczuciach, postawach, reakcjach, wartościach; o funkcjonowaniu pamięci; o roli sztuki w życiu człowieka (zarówno twórców jak i odbiorców)- co daje możliwość poruszenia problematyki uniwersalnej i ponadczasowej. 

Ponieważ film jest ekranizacją autobiograficznej powieści graficznej oraz zachowuje wizualne cechy pierwowzoru, można także rozważyć różne aspekty łączenia sztuki obrazu i słowa; porozmawiać o rozumieniu pojęcia komiks - o rodzajach, wartości i popularności tego typu tekstów kultury. Nie zapominając o potencjale i różnorodności filmów animowanych, zwracając uwagę nie tylko na możliwe przesłania czy walory graficzne, ale także na inne aspekty- np. dźwięk czy ruch.

Seans filmowy może być też punktem wyjścia do ćwiczeń plastycznych, np. próby odzwierciedlania i przekształcania rzeczywistości, realistyczne i karykaturalne przedstawianie postaci i świata, obrazy wielokolorowe i czarno-białe.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film; Justyna Budzik, Agata Hofelmajer-Roś, Elżbieta Piotrowicz

 

8084379

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Śmierć młodszego brata głównego bohatera, zachowanie ojca wobec dzieci - uznanie misji dziejowej za ważniejszą niż dobro rodziny, sceny z obozów koncentracyjnych (animacja oraz archiwalia).

Metryka filmu

Opis filmu

Michel i jego młodszy brat Charly dorastają w Belgii w latach 60-tych. Obaj wiedzą, że ich tata skrywa tajemnicę, o której nie chce nikomu powiedzieć. To milczenie rzuca cień na szczęśliwe życie rodzeństwa. Chłopcy wiedzą tylko, że ich ojciec przyjechał do Belgii, kiedy miał 20 lat i tu założył rodzinę. Michel i Charly czują jednak, że muszą poznać problemy, z którymi ich tata zmagał się w dzieciństwie, aby móc wyrosnąć na silnych i niezależnych ludzi. Nadszedł czas, aby uwolnić się od przeszłości.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.