|
Film dotyka wielu istotnych tematów, takich jak strach, uprzedzenia czy tęsknota, w rozważny i w przemyślany sposób ukazuje motyw straty rodzica i proces dorastania. Zachęca do walki ze swoimi słabościami, uczciwości oraz otwartości na inność, ostrzega przed upraszczaniem świata i patrzeniem na niego wyłącznie przez pryzmat uprzedzeń oraz stereotypów. Film nie jest czarno-biały, zero-jedynkowy, lecz jest otwarty na różne interpretacje. Skłania małych widzów do refleksji i poszukiwań ukrytych znaczeń. Historia myszki i lisa to znakomity punkt wyjścia do rozmowy o własnych ograniczeniach i wierze w swoje możliwości. Film zachwyca stroną wizualną. Poklatkowa animacja lalkowa jest bardzo szczegółowa i dopracowana, dzięki czemu intryguje młodego widza, skłaniając go do zainteresowania tą techniką animacyjną.
Eksperci oceniający film: Kaja Łuczyńska, Emilia Żuber, Jarosław Skulski |
temat śmierci: bohaterowie filmu umierają i dostają się do nieba, myszka ciągle powtarza, że szuka swojego taty, który został zjedzony
mroczna atmosfera, niektóre sceny mogą budzić niepokój.
Film powinien zostać uzupełniony rozmową/omówieniem, ze względu na poruszane w treści trudne tematy, takie jak śmierć, utrata bliskiej osoby, bullying a także na obecność wielu scen, odnoszących się do odczuwanego przez bohaterów strachu. Warto przygotować na nie młodych widzów oraz dokładnie omówić ich znaczenie po seansie. Można również zracjonalizować odczuwany przez widzów niepokój i wspólnie zastanowić się, jakimi środkami twórcy kreują w filmach „straszną atmosferę”.Historia dwóch śmiertelnych wrogów – małej myszki Czmyszki i lisa Rudeusza, którzy w wyniku nieszczęśliwego wypadku spotykają się w niebie dla zwierząt. Tracą swoje naturalne instynkty i z czasem stają się najlepszymi przyjaciółmi. Razem wyruszają w podróż, by nie tylko odnaleźć tatę myszki, ale przede wszystkim by odnaleźć siebie i zmierzyć się z własnymi słabościami. Film opowiada o nadziei, miłości i odwadze. To historia przyjaźni, która z pozoru wydaje się być niemożliwa.