Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Nawet myszy idą do nieba

Potencjał edukacyjny 8 z 10 gwiazdek
8 / 10
Atrakcyjność dla widza 9 z 10 gwiazdek
9 / 10

Rekomendacja ZEF


Film dotyka wielu istotnych tematów, takich jak strach, uprzedzenia czy tęsknota, w rozważny i w przemyślany sposób ukazuje motyw straty rodzica i proces dorastania. Zachęca do walki ze swoimi słabościami, uczciwości oraz otwartości na inność, ostrzega przed upraszczaniem świata i patrzeniem na niego wyłącznie przez pryzmat uprzedzeń oraz stereotypów.
Ważną rolę w filmie odgrywa przyjaźń, która pojawia się pomiędzy bohaterami, uchodzącymi za wrogów. Świat zwierząt jawi się jako oparty na wartościach, sprawiedliwy, a człowiek może się z niego wiele nauczyć.

Film nie jest czarno-biały, zero-jedynkowy, lecz jest otwarty na różne interpretacje. Skłania małych widzów do refleksji i poszukiwań ukrytych znaczeń. Historia myszki i lisa to znakomity punkt wyjścia do rozmowy o własnych ograniczeniach i wierze w swoje możliwości.

Film zachwyca stroną wizualną. Poklatkowa animacja lalkowa jest bardzo szczegółowa i dopracowana, dzięki czemu intryguje młodego widza, skłaniając go do zainteresowania tą techniką animacyjną.

Eksperci oceniający film: Kaja Łuczyńska, Emilia Żuber, Jarosław Skulski

Nawet-myszy-ida-do-nieba plakat

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

temat śmierci: bohaterowie filmu umierają i dostają się do nieba, myszka ciągle powtarza, że szuka swojego taty, który został zjedzony

mroczna atmosfera, niektóre sceny mogą budzić niepokój.

Film powinien zostać uzupełniony rozmową/omówieniem, ze względu na poruszane w treści trudne tematy, takie jak śmierć, utrata bliskiej osoby, bullying a także na obecność wielu scen, odnoszących się do odczuwanego przez bohaterów strachu. Warto przygotować na nie młodych widzów oraz dokładnie omówić ich znaczenie po seansie. Można również zracjonalizować odczuwany przez widzów niepokój i wspólnie zastanowić się, jakimi środkami twórcy kreują w filmach „straszną atmosferę”.

Metryka filmu

Opis filmu

Historia dwóch śmiertelnych wrogów – małej myszki Czmyszki i lisa Rudeusza, którzy w wyniku nieszczęśliwego wypadku spotykają się w niebie dla zwierząt. Tracą swoje naturalne instynkty i z czasem stają się najlepszymi przyjaciółmi. Razem wyruszają w podróż, by nie tylko odnaleźć tatę myszki, ale przede wszystkim by odnaleźć siebie i zmierzyć się z własnymi słabościami. Film opowiada o nadziei, miłości i odwadze. To historia przyjaźni, która z pozoru wydaje się być niemożliwa.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.