Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Ksieżniczka Mononoke

Potencjał edukacyjny 9 z 10 gwiazdek
9 / 10
Atrakcyjność dla widza 9 z 10 gwiazdek
9 / 10

Rekomendacja ZEF

Księżniczka Mononoke łączy w sobie ekscytującą przygodę z niezwykle ważnym, kompleksowo podanym przesłaniem. Film to jeden z wielkich klasyków światowej animacji, arcydzieło anime i jedna z pereł twórczości Hayao Miyazakiego. To produkcja barwna, baśniowa, zachwycająca, ale też zagadkowa, dziwna, niepokojąca, pełna moralnej ambiwalencji i prowadząca do nieoczywistych konkluzji.

Całość zakorzeniona jest w japońskiej mistyce i japońskiej historii. Miyazaki snuje opowieść o konflikcie sił ludzi i natury. Świat ludzkiej cywilizacji niszczy przyrodę wraz z jej pięknem, florą, fauną i bogami stacjonującymi wewnątrz lasu. Reżyser widzi we wszelkich istotach żywych świętość, wymagającą szacunku. Prastary las wraz z jego potężnym Duchem jest w filmie epicentrum boskości, z którą lada chwila ludzkość nie będzie miała okazji obcować z powodu zawłaszczania, industrializacji i przemocy. Wyraźnie mówi również: poprzez dewastację przyrody niszczymy również siebie – fizycznie i moralnie. Księżniczka Mononoke to jeden z najważniejszych traktatów ekologicznych i antyindustrialnych we współczesnym kinie (Miyazaki ma na swoim koncie również drugi taki film - Nausicę z Doliny Wiatru). Dziś, w dobie zmian klimatycznych i możliwej katastrofy ekologicznej, wydaje się jeszcze bardziej aktualny niż w dniu premiery, ponad dwadzieścia lat temu.

Księżniczka Mononoke zadaje ważne pytania o miejsce człowieka w świecie, o jego stosunek do natury, podważa antropocentryczną perspektywę, sprawiając, że możemy spojrzeć na siebie z innej, nie-ludzkiej perspektywy. Zarazem ukazuje brutalność, gwałtowność natury, której i my jesteśmy częścią, a której nigdy do końca nie przenikniemy. Miyazaki, jak to ma w zwyczaju, opowiada też o wojnach, o konfliktach, które trudno wygasić, bo do zaistnienia każdego był jakiś realny powód – więc trwają, mimo iż prowadzą do wielkiego wyniszczenia. Nie ma tu jednoznacznie złych postaci – każda ma jakieś racje, swoje powody, w dodatku często jest wewnętrznie skonfliktowana. Zło wynika z krótkowzroczności, poczucia krzywdy lub nadmiernego gniewu. Mityczna podróż bohatera staje się wędrówką również w głąb siebie.

To dojrzały obraz dla starszej młodzieży i dorosłych, traktujący odbiorców bardzo poważnie, zadający pytania, prowokujący do namysłu, nie dający łatwych odpowiedzi. Umiejętnie łączy baśń z elementami kina historycznego w stylu Akiry Kurosawy. Jest przy tym komunikatywny i porywający.

Nie można zapomnieć również o wspaniałych wizualiach: jak przepiękna wizualnie i fascynująca scena ukazująca nocny las – czyli pochód świetlistego zarządzającego nim bóstwa ponad koronami drzew.

Film jest bogaty tematy i motywy, niesie za sobą olbrzymi potencjał edukacyjny; ochrona środowiska i ekologia (podkreślenie równowagi między ludzkością a naturą, pokazując konsekwencje jej zakłócenia), konflikt człowieka z naturą (opowiada o starciu między postępującą industrializacją a światem naturalnym), moralność i etyka (rozważa moralne dylematy związane z postępem, odpowiedzialnością i koniecznością podejmowania trudnych decyzji w obliczu konfliktu), mitologia i folklor, feminizm i silne postacie kobiece (rola kobiet w społeczeństwie), przemiany społeczne i technologiczne, przywództwo, odpowiedzialność.

Warto po seansie porozmawiać o japońskich kontekstach, o naszej odpowiedzialności za planetę, o rozwoju technologii i jego wpływie na planetę, o przyczynach wybuchów wojen (wojna w Ukrainie, kryzys w Gazie również są tematami, do których można nawiązać). Miyazaki daje znakomite narzędzie do pogłębionego zastanowienia się nad nami samymi.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Karol Szafraniec, Maciej Witkowski, Mateusz Żebrowski

Ksiezniczka_Mononoke_plakatPL_LQ

Ocena natężenia treści spornych: mało

Animacja, ale jest w niej nieco przemocy – sceny bitew, walk, krwawych zranień (zarówno zwierząt, jak i ludzi), jest scena ofiar wojennych – okrwawione ciała owinięte w bandaże, są sceny odpadania/odcinania kończyn. Jest scena odpadania głowy boga-jelenia. Jednak ta przemoc nie przytłacza i nie dominuje filmu walkami czy okrucieństwem. Jest to jednak film pełen niepokoju, ambiwalencji, mrocznej dziwności. Produkcja nie obawia się pokazywać scen okrutnych, krwawych ale każda z tych scen jest przemyślenia i potrzebna. Film nie epatuje takimi scenami, ale też stara się zwrócić uwagę, czym jest okrucieństwo człowieka, czym jest okrucieństwo wojny i jakie koszty człowiek jest w stanie ponieść, żeby osiągnąć założony cel. 

Metryka filmu

Opis filmu

Zapierająca dech w piersiach Księżniczka Mononoke przenosi widzów do świata leśnych stworzeń, demonów i magii. Ta proekologiczna animacja Hayao Miyazakiego zadaje pytania o relację człowieka z przyrodą, wpisaną w naturę przemoc czy o granice podziałów na dobro i zło.

Dawno temu, gdy przyroda była jeszcze nieujarzmiona, a ziemię zamieszkiwały bóstwa pod postacią zwierząt, młody wojownik Ashitaka zostaje dotknięty śmiertelną klątwą przez demonicznego dzika. W nadziei na odnalezienie lekarstwa, mężczyzna wyrusza w daleką podróż do tajemniczej, leśnej krainy. Wkrótce zostaje wciągnięty w sam środek konfliktu między stojącą na czele Żelaznego Miasta, ambitną panią Eboshi, a waleczną księżniczką Mononoke, dziewczyną wychowaną przez wilki, która nie cofnie się przed niczym, aby powstrzymać ludzi przez zniszczeniem lasu. Co wygra – ludzka chciwość, postęp czy natura?

Porywająca wizualnie Księżniczka Mononoke to mistrzowska opowieść o starciu cywilizacji z siłami przyrody, uznawana za jeden z kamieni milowych współczesnej animacji. Film rozsławił kierowane przez Miyazakiego Studio Ghibli, zdobywając dla niego rzesze nowych fanów na całym świecie.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.