Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Jedno życie

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 6 z 10 gwiazdek
6 / 10

Rekomendacja ZEF

Jedno życie to film, który ukazuje sprawczość człowieka przepełnionego empatią i życzliwością do innych. Jest jak przechowywany przez bohatera album ze zdjęciami, wycinkami z gazet i nazwiskami uratowanych dzieci. Pokazuje coś, o czym się  powinno stale  przypominać – jak ważne jest człowieczeństwo i czynna postawa.

Bohater filmu, Nicholas Winston, należał do osób uprzywilejowanych poprzez przynależność rasową, społeczną i majątkową, jednak wyszedł ze swojej strefy komfortu by pomagać tym, którzy uprzywilejowani nie byli. Nie przyglądał się biernie sytuacji, lecz działał. Film może otworzyć pole do dyskusji na temat odpowiedzialności, sprawczości i siły współpracy. Omawiając film można przypomnieć przypowieść o miłosiernym Samarytaninie i zastanowić się: kim jest współczesny Samarytanin?

Choć film nie zwraca uwagi walorami artystyczno-narracyjnymi, a struktura scenariusza pozostaje stosunkowo konwencjonalna, Jedno życie ma dużą wartość edukacyjną. Przede wszystkim ze względu na trafne i klarowne zobrazowanie ciągłości historycznej problemu uchodźctwa, który jest wciąż aktualny. Problem wsparcia ludności z terenów ogarniętych wojną, ograniczenia, możliwości i sposoby pomocy zarówno przez organy państwowe, instytucje i jednostkowych ochotników, stanowi jeden z tematów filmu, a tym samym doskonałe pole do dyskusji. Jest to film historyczny, który  - powstały właśnie teraz - nie może pozostać nieodczytany z perspektywy współczesnych dramatów uchodźców w Europie i na świecie.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Katarzyna Jaruszewicz-Kot, Dominika Zielińska, Emila Żuber

jedno życie

Metryka filmu

Opis filmu

Jest rok 1938, gdy młody Brytyjczyk Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii, żyją tu w dramatycznych warunkach, często bez dachu nad głową i żywności. Niemiecka inwazja na Czechosłowację jest kwestią najbliższych tygodni, a wtedy los uchodźców będzie już przesądzony. Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy by ocalić jak najwięcej potrzebujących. Wraz z grupą współpracowników organizuje transporty dzieci, które podążają z Pragi do Anglii w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Jak wiele istnień uda się ocalić zanim granice zostaną zamknięte? Po 40 latach Nicholas wciąż wraca wspomnieniami do tamtych dni, zadając sobie pytania o los ocalonych i obwiniając się za to, że nie udało mu się ocalić wszystkich. Tymczasem niespodziewanie los dopisze poruszający epilog do tej historii.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.