Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Duch śniegów

Potencjał edukacyjny 8 z 10 gwiazdek
8 / 10
Atrakcyjność dla widza 8 z 10 gwiazdek
8 / 10

Rekomendacja ZEF

„Duch śniegów” to bardzo oryginalna, dopracowana wizualnie i dźwiękowo produkcja, na styku dzieła przyrodniczego, artystycznego poematu i filozoficznej refleksji na temat relacji między współczesnym człowiekiem a dziką naturą. Bohaterowie filmu to artyści – wybitny fotografik i poeta-podróżnik. W Tybecie, w rejonach niemal pozbawionych ingerencji człowieka,  poszukują śladów tytułowego, rzadkiego zwierzęcia. Wspólna wyprawa uczy ich szacunku i pokory wobec natury, prowokuje do poetyckich rozważań, a zarazem każe zastanowić się nad fotografią, poezją i sztuką w ogóle.

„Duch śniegów”  to także opowieść o realizacji marzenia, konsekwentnym dążeniu do celu, spotkaniu światów - w wielu wymiarach. Pokazuje poszukiwanie piękna i sensu życia poprzez kontakt z naturą, w miejscach odległych od cywilizacji, podkreśla znaczenie cierpliwości oraz wartość poznawania i świadomego doświadczania świata,  przeciwstawia - pełen chaosu świat w którym żyjemy - niewiarygodnie zrównoważonemu światowi przyrody.  

Film  może służyć jako pretekst do edukacyjnych działań i refleksji na bardzo wielu polach: fotografia, literatura, filozofia, nauki przyrodnicze. Może być punktem wyjścia do rozmowy o uważności, zachwycie, emocjach, wielości spojrzeń, dochodzeniu do prawdy o sobie i innych oraz  odkrywaniu sensu życia.

„Duch śniegów” ma ogromny potencjał edukacyjny, jednak nie można pominąć faktu, że powolne tempo narracji i poetycki charakter filmu mogą być wyzwaniem dla młodych widzów. Warto go zaproponować fascynatom przyrody i tym, którzy mają w sobie gotowość do podjęcia próby wyciszenia się. Może być to świetny tytuł na pierwsze spotkanie młodzieży z nurtem slow cinema.

Eksperci oceniający film: Katarzyna Michalska, Elżbieta Piotrowicz, Karol Szafraniec

Duch Sniegow_poster_PL

Ocena natężenia treści spornych: brak

Brak

Metryka filmu

Opis filmu

Wielkie piękno i jeden z najbardziej relaksujących filmów na dużym ekranie! Niezwykłe kinowe doświadczenie, epicka, fascynująca i kojąca duszę opowieść o niedostępnym dla ludzkiego oka, magicznym miejscu, którego tajemnic strzeże panująca tam prawdziwa bogini – śnieżna pantera. Zachwycające, zapierające dech w piersiach zdjęcia oraz hipnotyzująca ścieżka dźwiękowa, za którą odpowiadają Nick Cave i Warren Ellis.

Wielu rusza w podróż do Tybetu tylko po to, by zdobyć najwyższe górskie szczyty. Niewielu dostrzega, że te pozorne pustkowia kryją największe skarby dzikiej natury, które przez większość czasu pozostają poza zasięgiem ludzkiego wzroku. To magiczne miejsce, choć wydaje się niezamieszkane, tak naprawdę tętni życiem, a jego mieszkańcy nie spuszczają oczu z tych, którzy niespodziewanie odwiedzają ich królestwo. Królestwo, którego największych tajemnic strzeże prawdziwa bogini – majestatyczna i nieuchwytna pantera śnieżna. Ci, którym wystarczy pokory, cierpliwości i odwagi mają szansę zarówno na spotkanie z nią, jak i odkrycie najbardziej kojącego miejsca na ziemi.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.