Dokumentalny „Animal” to olbrzymia dawka wiedzy o świecie pędzącym do samozniszczenia, za sprawą nas, ludzi. Obraz skupia się na tym, jak odwrócić kryzys ekologiczny, który wraz z kryzysem klimatycznym zdziesiątkował dziką przyrodę na świecie. Poszukuje też odpowiedzi na fundamentalne pytania: jakie miejsce zajmuje człowiek na Ziemi i jaki jest cel naszego życia.
Na bohaterów filmu reżyser wybrał nastoletnich aktywistów klimatycznych: Brytyjkę Bellę i Francuza Vipulana. Chciał, aby doświadczyli wszystkiego bezpośrednio, a poprzez nich aby doświadczyli tego widzowie. Przedstawiono pięć głównych przyczyn masowego wymierania zwierząt: utratę siedlisk, nadmierną eksploatację gatunków, zmianę klimatu, zanieczyszczenie i gatunki inwazyjne. Podczas swojej podróży dwójka nastolatków odkryje, mimo katastrofalnego raportu klimatycznego, inicjatywy, które dają nadzieję na uratowanie świata.
Film nie tylko edukuje widzów poprzez uświadomienie im ryzyka , ale zachęca do podjęcia działań na rzecz ratowania naszej planety.
Eksperci oceniający film: Lidia Latusek, Bolesław Drochomirecki
Niewiele bardzo krótkich (właściwie migawkowych), ale i brutalnych scen pokazujących szczególnie opresyjne aspekty hodowli przemysłowej, przemoc wobec zwierząt (a nawet ich masowe zabijanie). Pomimo sterylnej czystości i dobrego odżywiania zwierzęta zamknięte są w małych klatkach, sztucznie inseminowane, szybko selekcjonowane na osobniki przydatne i nieprzydatne.
Bella Lack i Vipulan Puvaneswaran to dwoje nastolatków oddanych sprawie ochrony zwierząt. Jane Goodall to osiemdziesięcioczteroletnia prymatolożka znana na całym świecie ze swoich przełomowych badań nad szympansami.
Żyjemy w obliczu zagrożenia, które naukowcy określają mianem „szóstego masowego wymierania” - w ciągu ostatnich 40 lat zniknęło 60% żyjących na ziemi kręgowców oraz 80% europejskich owadów latających. Jane, Bella i Vipulan zabiorą nas w podróż po całym świecie, aby pomóc nam zrozumieć, dlaczego zwierzęta giną i co możemy zrobić, żeby odwrócić tę śmiertelną tendencję.
Ten film nie tylko podsumowuje obecną sytuację, lecz także zwiększa świadomość widzów. Obraz ma wstrząsnąć widzami, wrzucić ich do dzikiego świata zwierząt, który bardzo różni się od tego świata, który znają, czyli swoich coraz bardziej zamkniętych miejskich środowisk. Autorzy nakręcili sceny krajobrazów, zwierząt i ekosystemów z myślą o dużym ekranie w sposób wywołujący silne emocje.
Ciekawe rozmowy, inspirujące inicjatywy i zaangażowanie młodych bohaterów dają nadzieję na lepszą przyszłość i sprawiają, że „Animal” to film unikatowy na skalę światową.