Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Film balkonowy

Potencjał edukacyjny 9 z 10 gwiazdek
9 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Paweł Łoziński stawia przechodniom pytania, które z pozoru są proste, ale skłaniają do refleksji, spojrzenia w głąb siebie, oceny własnego życia i podejmowanych decyzji. W rozmowach dominują tematy uniwersalne, obecne w życiu każdego z nas:  religia, miłość, praca, patriotyzm, tolerancja. Autor nie ocenia przechodniów – słucha ich, pozwala mówić, czasem prowokuje do dalszych rozważań. Pokazuje jacy jesteśmy – nieśmiali i odważni, pewni siebie i zagubieni, rozgoryczeni i szczęśliwi. Przedstawia  ciekawy obraz społeczeństwa, czasów, w których żyjemy i tego, co dla nas najważniejsze. Nieprzeciętna umiejętność reżysera zjednywania sobie rozmówców i prowadzenia nietypowej konwersacji sprawia, że rozważań nad sensem życia słucha się z wielkim zaciekawieniem i dużą dawką sympatii dla bohaterów filmu.

„Film balkonowy” wzrusza, chwilami bawi,  skłania do refleksji.

Może być wykorzystany do działań praktycznych i zachęcenia młodych ludzi do podjęcia własnych prób filmowych. Na zajęciach szkolnych może przydać się do poruszenia kwestii społecznych i moralnych, także w odniesieniu do reżysera jako twórcy dzieła i jego odpowiedzialności.

Wyjątkowy pomysł na realizację oraz cierpliwość i empatia reżysera w połączeniu z otwartością i szczerością jego rozmówców czynią z dokumentu Pawła Łozińskiego dzieło na miarę największych dokonań Krzysztofa Kieślowskiego.

Eksperci oceniający film: Iwona Bartnicka, Jarek Basaj, Dariusz Romanowski

ag-film-balkonowy-plakat-net

Metryka filmu

Opis filmu

Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. Film to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.