Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Dziewczyny

Potencjał edukacyjny 5 z 10 gwiazdek
5 / 10
Atrakcyjność dla widza 8 z 10 gwiazdek
8 / 10

Rekomendacja ZEF

Dziewczyny to wciągająca, zabawna i inteligentna opowieść o nastoletnich przyjaciółkach, które przeżywają pierwsze miłości i odkrywają swoją seksualność. Uniwersalne dylematy towarzyszące nastolatkom, umieszczone zostały we współczesnym kontekście, bez przerysowania ale i bez tabu.

Film w bardzo odważny i bezpośredni sposób podejmuje temat kobiecego dojrzewania, ze szczególnym naciskiem na inicjacje seksualne i miłosne. Mówi otwarcie o sprawach wciąż zbyt rzadko poruszanych, a przecież oczywistych. Jego atutem jest  świetne wyważenie między lekkością a poważnym potraktowaniem tematu; nie ma naiwności, lukrowania, wulgarności, jest bezpośredniość, prawdziwość i szacunek nie tylko dla problemów, ale też dla tego szczególnego rodzaju mądrości, jaką mają w sobie nastolatkowie. Nie inaczej przedstawiona została kwestia orientacji seksualnej. Homoseksualizm bohaterek pokazany został w sposób pozbawiony znamienia jakiegokolwiek „problemu”. Takie potraktowanie tematu czyni ten film niezwykle wartościową pozycją opowiadającą o homoseksualizmie.

O potencjale edukacyjnym filmu stanowi jego silne osadzenie w teraźniejszości – przedstawione nastolatki są prawdziwe i współczesne, a ich problemy aktualne. Fakt, że jest to opowieść o dziewczynach, nie odbiera jej uniwersalności – przeciwnie, jest świetną podstawą do rozmów również z chłopcami. Każdy nastolatek odnajdzie tu część siebie i być może tego siebie zrozumie, co - jak wyraźnie głoszą twórcy - jest przepustką do dojrzałości.

Film porusza ważne, aktualne i bliskie niemal każdemu młodemu człowiekowi treści. Może stanowić świetny materiał do lekcji o decyzjach, związanych z pierwszym seksem.  Nie ma w nim scen obrazoburczych czy przemocowych, ale bezpruderyjność podejścia do tematu i mówienia o nim sprawiają, że może stanowić wyzwanie dla opiekunów.

Film oceniało 4. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Iwona Bartnicka, Weronika Rolnik, Anna Stadnik-Wójtowicz

dziewczyny plakat -700x1050

Ocena natężenia treści spornych: dużo

Film zawiera wiele scen seksu oraz bezpruderyjnych rozmów o seksie. Język bohaterów obfituje w wulgaryzmy.

UWAGA!
Decydując się na wykorzystanie „Dziewczyn” na zajęciach szkolnych należy dobrze dobrać grupę docelową, kierując się nie tylko granicą wiekową, ale i dojrzałością odbiorcy. Przed wizytą w kinie opiekun powinien zapoznać się z tematyką i wątkami obecnymi w filmie. Projekcji powinna towarzyszyć rozmowa.

Metryka filmu

Opis filmu

Mimmi i Rönkö to po prostu ciekawe świata nastolatki. Dziewczyny są najlepszymi przyjaciółkami, które nie mają przed sobą żadnych tajemnic, dzieląc wszelkie radości i smutki. Nie mają też większego planu, poza tym, że pragną żyć pełnią życia i wykorzystać każdą nadarzającą się okazję na kolejną przygodę.
Typowe dla nich spontaniczność i nieprzewidywalność to cechy, które nie są tak dobrze znane ich rówieśniczce Emmie. Codzienność dziewczyny podporządkowana jest treningowi i przyszłej karierze łyżwiarki figurowej. Spotkanie trzech nastolatek przed każdą z nich otworzy nowe możliwości. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi wiele emocji, związanych z miłością, przyjaźnią i odkrywaniem własnej seksualności.

Film fińskiej reżyserski Alli Haapasalo to energetyczna i pełna pasji historia o niełatwym wchodzeniu w dorosłość. Słodko-gorzka inicjacyjna opowieść, portretuje ten moment w życiu, kiedy nie zatrzymujemy się ani na moment, a wszystko odczuwa się dużo bardziej intensywnie. 

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.