Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Cicha dziewczyna

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Pomimo tego, że film koncentruje się na postaci 9-letniej dziewczynki, nie jest przeznaczony dla odbiorcy dziecięcego. Bardzo powolna narracja, koncentrowanie się na detalach, wzrastające napięcie, niewiele dialogów i pokazanie trudnych, bolesnych tematów - to wszystko wymaga widza dojrzalszego, który zechce wejść w pokazywany świat bohaterów, dostrzeże i przemyśli konteksty psychologiczne, etyczne, społeczne, historyczne…

Film pokazuje relacje międzyludzkie, różne aspekty przemian zarówno dorosłych jak i dzieci; może uczyć uważnej obserwacji i wrażliwości, odczytywania nieoczywistych znaków, pomagać w zrozumieniu problemów w ważnych sferach życia; może być także punktem wyjścia do rozmów o wartościach, zaufaniu, prawdzie i kłamstwie, odpowiedzialności i jej braku.

Warstwa wizualna jest bardzo dopracowana,  a aktorstwo na najwyższym poziomie.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film; Agata Hofelmajer-Roś, Elżbieta Piotrowicz

8084185

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Ojciec bohaterki jest uzależniony od alkoholu i hazardu.

Metryka filmu

Opis filmu

Dziewięcioletnia Cáit pochodzi z licznej, dysfunkcyjnej i ubogiej rodziny. W milczeniu zmaga się z problemami w szkole i w domu, nauczyła się też pozostawać niewidzialna wobec otoczenia. Gdy zbliża się lato, a z nim termin porodu jej matki, Cáit zostaje wysłana do dalekich krewnych. Bez wiedzy, kiedy będzie mogła wrócić do domu, trafia pod obcy dach, za jedyny pakunek mając ubranie, w którym wyjechała. Kinsellowie, para w średnim wieku, której dziewczynka nigdy wcześniej nie spotkała, ubierają ją w to, co mają pod ręką. To rolnicza rodzina, tak jak jej własna, ale ta dla odmiany ciężko pracuje i pozornie ma wszystko, czego jej trzeba. Podczas gdy kobieta, Eibhlín, ciepło przyjmuje dziewczynkę, pan domu, Seán, trzyma się od Cáit na dystans. Jednak z czasem ich napięta relacja zaczyna się pogłębiać. Pod opieką Kinsellów Cáit powoli rozkwita i odkrywa nowy sposób życia. Jednak w tym domu, w którym rośnie uczucie i w którym miało nie być tajemnic, dziewczynka odkryje bolesną prawdę.. Prostota i poetyckość Cichej dziewczyny przywołują na myśl takie filmy jak Mała mama i Lato 1993.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.