Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Drogi Panie Dyktatorze

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 6 z 10 gwiazdek
6 / 10

Rekomendacja ZEF

Film ukazuje wpływ ideologii na psychikę - zarówno dzieci jak i dorosłych. Przedstawia mechanizmy propagandy, skutki indoktrynacji, degradację systemu wartości. Naiwna wiara młodych bohaterów w szlachetność skonfrontowana zostaje z cynizmem i zakłamaniem dorosłych.

Wymowa filmu jest wartościowym komentarzem do obecnej sytuacji wojennej w Ukrainie; przekonuje,  że wojna jest złem, niesie ze sobą strach i cierpienie niewinnych ofiar, w tym dzieci. Konstrukcja bohaterów pokazuje młodym odbiorcom przemianę postaw i właściwe wzorce postępowania. Film jest wartościowym przykładem na rozliczenie z niemiecką przeszłością, związaną z gloryfikacją ideologii jednorodnego państwa narodowego. Może stworzyć pretekst do rozmowy na temat wartości pokoju, prawdziwego bohaterstwa, empatii i współczucia. Na uwagę zasługuje dbałość o realia czasów drugiej wojny światowej.

Eksperci oceniający film: Iwona Bartnicka, Jarek Basaj, Jarosław Skulski, Artur Lecybil, Bolesław Drochomirecki, Agnieszka Piotrowska-Prażuch

Drogi Panie Dyktatorze plakat B1 online

Ocena natężenia treści spornych: mało

Tematy , związane z wojną i śmiercią, używanie broni przez dzieci, przemoc fizyczna i psychiczna, strach, zagrożenie, niebezpieczeństwo.

Projekcji powinno towarzyszyć wprowadzenie do filmu i/lub dyskusja.

Metryka filmu

Opis filmu

Niemcy. Rok 1945. Kiedy życie w Monachium, ze względu na wojnę, robi się coraz bardziej niebezpiecznie, Felix wraz ze swoją Mamą wyjeżdżają na wieś. Choć wokół kwitną łąki, a powietrze pachnie wiosną, tu również widać samoloty i słychać ryk syren. W nowej rzeczywistości Felix musi nie tylko przyzwyczaić się do obcego domu, ale również przekonać do siebie rówieśników. Kiedy chłopiec zaprzyjaźnia się z Karrim, synem lokalnego dowódcy, zaczyna coraz bardziej podzielać jego poglądy i fascynować się ideologią nazistowską.  Wkrótce jednak będzie musiał zmierzyć się z niespodziewanymi wydarzeniami i odpowiedzieć na trudne pytania. Dlaczego uznajemy kogoś za wroga? I co w rzeczywistości oznacza bohaterstwo?

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.