Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Szczęście Mikołajka

Potencjał edukacyjny 8 z 10 gwiazdek
8 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Szczęście Mikołajka to ciepły, zabawny, przesycony miłością do animacji i rozbudzający ciekawość film. Jest duża szansa, że młodych widzów zachęci do przeczytania opowiadań i poznania Mikołajka bliżej.

Jest to tradycyjnie animowany, wierny oryginalnym rysunkom film, łączący ekranizację przygód Mikołajka z biograficzną opowieścią o ich powstawaniu i o losach twórców: René Goscinny’ego i Jean-Jacques’a Sempégo. Mikołajek sam często wchodzi w interakcje ze swoimi twórcami, rozmawia z nimi, zadaje dociekliwe pytania. Oni z kolei, opowiadając koleje swojego życia, tłumaczą mu, dlaczego jest jaki jest, ale przybliżają też wiele kwestii pozornie zbyt trudnych dla takiego małego chłopca. Pojawiają się wątki dalekich egzotycznych podróży Goscinny’ego, nieszczęśliwego dzieciństwa Sempégo, prześladowań Żydów podczas II. wojny światowej, wreszcie temat choroby i przedwczesnej śmierci pisarza oraz tęsknoty rysownika. Widzowie mają też wgląd w tajniki warsztatu i procesu twórczego.

W tym - zaskakująco momentami poważnym i wzruszającym filmie - humor i refleksja, fikcja i rzeczywistość idą ze sobą w parach. Przejścia od dokumentu do fikcji odbywają się z niezwykłą płynnością i naturalnością, a widz dowiaduje się kim byli twórcy serii opowiadań o jednym z najbardziej znanych bohaterów dziecięcych wszech czasów.

Film znakomicie wprowadza widza w proces twórczy, w tajniki pracy pisarza i rysownika, a także w najnowszą historię Francji. Może być zachętą do omówienia tego jak powstaje opowiadanie, jak komiks, a jak film animowany. Mocno wybrzmiewa w filmie stwierdzenie Goscinny’ego, że inspiracje do swojej twórczości czerpał z marzeń oraz z obserwacji otaczającego go świata i wyznanie Sempego, że dzięki Mikołajkowi przeżywa wymarzone dzieciństwo.

Film oceniało 4. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Iwona Kwincińska, Emilia Żuber, Michał Domagalski, Karol Szafraniec

SZCZESCIE-MIKOLAJKA-plakat_BB-2-

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Film bywa bardzo smutny - w części biograficznej w delikatny sposób porusza takie tematy jak choroba, śmierć, tęsknota, wojna, prześladowania, holokaust, nieszczęśliwe dzieciństwo w cieniu alkoholizmu i rodzicielskiej przemocy.

Metryka filmu

Opis filmu

Jak to możliwe, że taki mały chłopiec robi tyle zamieszania?! Piszą o nim książki, rysują komiksy, kręcą filmy! W czym tkwi jego tajemnica? I skąd on się właściwie wziął? Zapraszamy w podróż do zwariowanego świata Mikołajka, gdzie oprócz tysiąca przygód, znajdziemy być może odpowiedzi na te wszystkie pytania. Wszystko zaczęło się wiele lat temu w Paryżu, gdy w pewnej sympatycznej rodzinie przyszedł na świat mały chłopiec o imieniu Mikołajek. Niewiele wia­domo o jego najmłodszych latach, ale o czasach szkolnych usłyszał cały świat! Razem z paczką zwariowanych kumpli Mikołajek do perfekcji opanował nie­łatwą sztukę doprowadzania do szaleństwa nie tylko nauczycieli, ale także kochanych rodziców, sąsiadów, a nawet sklepikarzy. Każda ich przygoda wywołuje istne tsunami w szkole lub w domu, a kłótnia urasta do rozmiarów bitwy pod Waterloo. Nie sposób ich jednak nie kochać, bo wszystko czego dotkną zamieniają w radość i śmiech. Dzieje się to oczywiście za sprawą samego Mikołajka, który ma dryg do przygody i niekończącą się ciekawość. To właśnie ona pewnego dnia każe mu zakraść się do pracowni swoich twór­ców, René Goscinny’ego i Jean-Jacques’a Sempégo, którzy opowiedzą mu o swojej przyjaźni, dzieciństwie i o tym jak pewnego dnia go wymyślili.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.