Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

UFO

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

UFO łączy wysoką jakość produkcji z ciekawymi i wartościowymi pod względem edukacyjnym zagadnieniami. Twórcy wykorzystują wzorce znane z kina przygodowego (np. amerykańskiego Kina Nowej Przygody) oraz dzieł science-fiction (na czele z filmem Interstellar) do poruszenia takich tematów, jak radzenie sobie ze stratą, czy konieczność dopełnienia procesu żałoby. Jednak  naczelnym zagadnieniem filmu zdaje się być rodzina. UFO zauważa, że grono bliskich można znaleźć również poza kręgiem osób, z którymi jesteśmy spokrewnieni. Główna bohaterka - Denise - dokonuje symbolicznej wymiany: nieobecnego, w pełni poświęconego swojej pasji biologicznego ojca zamienia na ojca symbolicznego – badacza Lennarta, z którym łączy ją wspólnota zainteresowań, a który jest obecny w jej życiu. To bardzo ciekawy temat, mogący stanowić punkt wyjścia do wielu dyskusji z młodzieżą.

Historia Denise ukazuje całą gamę życiowych paradoksów, nad którymi młodzież w jej wieku często i intensywnie się zastanawia. Jest to dziewczyna posiadająca ogromną wiedzę informatyczną i fizyczną oraz wybitne zdolności. Ma talent przywódczy, pasję, wie, czego chce. A jednak jest samotna, nieszczęśliwa, nie ma przyjaciół ani oparcia w najbliższej rodzinie. Film jest fascynującą opowieścią o szukaniu równowagi i właściwej hierarchii wartości, a także o tym, jak ważne są entuzjazm, wiara i zmiana punktu widzenia poprzez poznawanie nowych ludzi.

Na docenienie zasługuje atrakcyjne przedstawienie tematów związanych z przestrzenią kosmiczną, astrofizyką czy badaniami naukowymi. Nieoczywistą konsekwencją seansu może być zachęcenie młodych widzów do większego zainteresowania naukami ścisłymi. 

UFO to film świetnie zrealizowany, z wartką akcją, dobrymi efektami specjalnymi, tematyką interesującą młodzież. Ma bardzo sprawnie zbudowany scenariusz, dobre zdjęcia i dynamiczny montaż. Umiejętnie buduje napięcie, jest tajemniczy i intrygujący. 

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film; Kaja Łuczyńska, Weronika Rolnik, Jarosław Skulski

UFO plakat

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Na początku filmu pojawia się kilka wulgaryzmów. Główna bohaterka dokonuje aktów wandalizmu, włamań do zabezpieczonych miejsc i sieci, nie waha się narazić na duże niebezpieczeństwo lub nawet utratę życia własnego i bliskiej znajomej (doprowadza do wypadku samochodowego), wraz z doktorem Lennartem decyduje się również zjechać samochodem z dachu wysokiego budynku, by sprawdzić prawdziwość swojej teorii. Jedna z bohaterek nieustannie pali papierosy.


Metryka filmu

Opis filmu

Denise to nastoletnia buntowniczka, która po tajemniczej śmierci swego ojca została umieszczona w sierocińcu. Jednak według niej, ojciec wcale nie umarł tylko został porwany przez UFO. Tym bardziej, że przez wiele lat badał fenomen NOL - niezidentyfikowanych obiektów latających. I w końcu dokonał przełomowego odkrycia... a potem zniknął. Teraz tylko Denise musi to wszystko udowodnić. Z pomocą zwariowanych  seniorów z lokalnego Stowarzyszenia UFO, dziewczyna wyrusza na szaloną wyprawę w poszukiwaniu ojca. UFO to film, łączący magię Stranger Things z zagadkami rodem z Archiwum X. Akcja osadzona jest w sennym, szwedzkim miasteczku, w którym nic nie jest takie, jakim się wydaje na pierwszy rzut oka. 


Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.