Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Co w trawie gra

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 6 z 10 gwiazdek
6 / 10

Rekomendacja ZEF

Film oparty na słynnych bajkach o ponadczasowej i uniwersalnej wymowie; Cykada i mrówki - Ezopa i Konik polny i mrówka - Jeana de la Fontaine. 

Mrowisko i łąka w filmie Co w trawie gra  to dwie, pozornie nieprzystające do siebie, przestrzenie. Perypetie bohaterów dowodzą jednak, że mimo różnic można otworzyć się na współpracę i wspólnie coś tworzyć zamiast niszczyć, a muzyka może stać się pomostem łączącym różne światy. Opowieść  o leniwym pasikoniku i pracowitej mrówce przypomina, że stereotypy oraz nieufność prowadzą do konfliktów, przekonuje, że inny nie znaczy gorszy, a dzięki różnorodności życie jest ciekawsze i bogatsze. W finale, za sprawą królowej mrówek, wybrzmiewa przesłanie, że ściany mrowiska nie mogą oddzielać od innych społeczności, a cenne są takie wartości, jak: przyjaźń, prawdomówność, jedność, wiara we wspólnotę, wierność pasjom.

Film jest zgrabną ilustracją powiedzenia Muzyka łagodzi obyczaje. To właśnie muzyka, uprawiana przez beztroskie świerszcze, jest dla mrówki Antoniny, wychowanej w etosie pracy, prawdziwym powołaniem. Bohaterka przekonuje widzów, że warto słuchać wewnętrznego JA, warto iść za tym co w duszy gra, wierzyć w siebie i swoje możliwości.

Animację można wykorzystać w edukacji polonistycznej jako współczesny kontekst, nawiązujący do bajki, którą opowiedział najpierw w antyku Ezop, a później w XVII wieku Jean de la Fontaine.

Czytelny scenariusz i klarowne dialogi pozwalają na śledzenie i zrozumienie opowiadanej historii nawet najmłodszym dzieciom. Co w trawie gra można polecić rodzicom, wprowadzającym swoje dzieci we wspólne oglądanie filmów w kinie, bowiem nie ma tu treści traumatyzujących, a sam rodzaj animacji może kojarzyć się dzieciom z produkcjami telewizyjnymi tematycznych kanałów dla najmłodszych. 

Film oceniało 4. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Monika Głowacka, Jolanta Synowiec, Jarosław Skulski, Emilia Żuber

plakat_co-w-trawie-gra

Metryka filmu

Opis filmu

Ket gra na gitarze w zespole złożonym z koników polnych. W pobliżu mieszka Antonina - księżniczka mrowiska, w którym zabroniona jest wszelka muzyka i panuje etos pracy. Antonina i Ket przypadkiem się spotykają i zaprzyjaźniają. Kiedy księżniczka zostaje porwana przez złowrogiego Anteodora - Ket i przyjaciele ruszają jej na ratunek.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.