Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Za duży na bajki

Potencjał edukacyjny 10 z 10 gwiazdek
10 / 10
Atrakcyjność dla widza 9 z 10 gwiazdek
9 / 10

Rekomendacja ZEF

NAGRODA GŁÓWNA ZEF na Festiwalu Kino w Trampkach 2022

"Za świeżość, błyskotliwość, umiejętność lekkiego opowiadania o trudnych sprawach oraz bohaterów, z którymi każdy z nas chciałby się zaprzyjaźnić. Za duży na bajki nie terapeutyzuje, lecz po prostu opowiada – o młodych, o starszych, właściwie o nas wszystkich – i robi to w sposób absolutnie znakomity."

-----

Wzruszający, zabawny, wciągający, a przy tym znakomicie zagrany. Tak w skrócie można by opisać film powstały na podstawie książki Agnieszki Dąbrowskiej o tym samym tytule. Jednak skróty tu są nie do końca na miejscu, bo film porusza wiele ważnych tematów, o których warto dłużej porozmawiać.

Film ma dobre tempo, błyskotliwe dialogi i wyrazistego protagonistę, który skutecznie przekonuje młodych widzów, że „nie należy oceniać książki po okładce”, a wygląd zewnętrzny nie jest najważniejszy. W lekki sposób ukazuje szereg problemów, z którymi borykają się młodzi ludzie, zaczynając od problemów, które mogą wydawać się błahe, jak pierwsze miłosne zauroczenia, poprzez poważny problem otyłości dzieci, a kończąc na problemie ciężkiej choroby bliskiej osoby. Poważne tematy zrównoważone zostały scenami komediowymi.

Twórcy wnikliwie analizują problem otyłości wśród dzieci: ukazują jej złożone przyczyny, trudną walkę o dobrą sylwetkę oraz zalety płynące ze zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia, nie popadając przy tym w pouczający, dydaktyczny ton. Jednocześnie  przekonują, że świat nie jest czarno-biały, zachęcają do empatii i bliższego poznawania również tych osób, które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać dziecku dziwne, ekscentryczne lub w jakiś sposób „inne” . Uczą wybaczania i wiary w przyjaźń.

 „Za duży na bajki” to również opowieść o relacjach rodzinnych i niełatwym procesie dochodzenia do samodzielności. Młody widz ma okazję zobaczyć na ekranie inny model rodziny niż ten pokazywany w świątecznych reklamach - główny bohater wychowywany jest przez samotną matkę, mieszka z dala od dziadka, a w sytuacji kryzysowej zdany jest na opiekę ekscentrycznej ciotki.  

Film może być doskonałym punktem wyjścia do rozmów z dziećmi na temat młodzieńczej miłości, siły przyjaźni, sposobów oswajania lęku oraz mierzenia się z bardzo trudnym doświadczeniem, jakim jest choroba rodzica. Dzięki przemianie głównego bohatera z nieśmiałego i niepewnego siebie dziecka, w znającego swoją wartość i rozsądnie myślącego chłopca, ma wielką szansę zachęcić dzieci do samodzielności.

Za-duzy-na-plakat

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

fabuła filmu osnuta wobec onkologicznej choroby matki głównego bohatera, kilka scen może wywołać duże wzruszenie wśród młodych widzów

delikatne podteksty seksualne, wynikające z wieku bohatera

Metryka filmu

Opis filmu

Dorastanie i pierwsza miłość, nadopiekuńcza mama i szalona ciotka, przyjaźń na zakręcie i wielki turniej gamingowy. Jak widać, życie 10-letniego e-sportowca to nie lada wyzwanie. Film „Za duży na bajki” to niezwykle ciepła, zabawna i pobudzająca wrażliwość opowieść o tym, jak stawiać czoła trudnym, życiowym sytuacjom.

W życiu Waldka, wypełnionym głównie grami komputerowymi, następuje prawdziwe trzęsienie ziemi. Na czas nieobecności mamy zostaje pod opieką szalonej i nieprzewidywalnej ciotki, która wprowadza, obcą mu jak dotąd, dyscyplinę i narzuca nowe obowiązki. Ale choć nietuzinkowa krewna funduje Waldkowi prawdziwy obóz przetrwania, chłopak otrzymuje od niej przy okazji najcenniejszą lekcję życia. 

Scenariusz filmu został oparty na książce o tym samym tytule i napisany przez jej autorkę, Agnieszkę Dąbrowską. Książka zyskała tak wiele pozytywnych opinii wśród rodziców i nauczycieli, że została wręcz okrzyknięta lekturą obowiązkową dla dzieci.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.