Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Stracone złudzenia

Potencjał edukacyjny 8 z 10 gwiazdek
8 / 10
Atrakcyjność dla widza 8 z 10 gwiazdek
8 / 10

Rekomendacja ZEF

Jedna z najciekawszych filmowych adaptacji powieści Balzaca. Mimo, że akcja filmu rozgrywa się w XIX-wiecznym Paryżu, stanowi on zaskakująco współczesną opowieść o awansie społecznym i cenie, jaką przychodzi za niego zapłacić, a będąc tradycyjnym widowiskiem kostiumowym, trzymającym się historycznych realiów, jest zarazem filmem dynamicznym, zwartym i bardzo aktualnym.

Historia pracującego jako dziennikarz, zdeklasowanego społecznie młodzieńca, który chce powrócić w łaski paryskiej arystokracji, to opowieść o klasowości i nierównościach społecznych, o ambicji, oportunizmie i konformizmie. Lucien staje u progu dorosłości i samodzielności, przepełniony młodzieńczymi marzeniami i wyobrażeniami o życiu w dobrobycie i szczęściu. Czy pozostanie sobą, czy ulegnie presji towarzystwa, czy górę weźmie uczciwość, czy dążenie do kariery za wszelka cenę, co zostanie z  młodzieńczego idealizmu zderzonego z cynizmem, oszustwem, hipokryzją i korupcją otoczenia, w jaki sposób doświadczenia ukształtują jego osobowość? Wszystkie te pytania są aktualne również dla dzisiejszych nastolatków rozpoczynających  dorosłe życie na własny rachunek.

Stracone złudzenia to również film o mediach i tym, jak funkcjonują one w warunkach skrajnego urynkowienia. Niemal wszystko jest tutaj kwestią mniej lub bardziej jawnych transakcji finansowych. Film pokazuje, jak pieniądz rządzi naszą myślą i życiem społecznym – ze szczególnym uwzględnieniem narzędzia tej władzy, jakim jest dziennikarstwo. W ukazanym w filmie Paryżu nie istnieje pojęcie etyki dziennikarskiej. Świetnie mają się za to manipulacja oraz fake newsy. Refleksja nt. roli mediów, ich powiązań ze światem polityki  i roli jaką pełnią w kreowaniu świata przeradza się w szerszą refleksję nt. funkcjonowania społeczeństwa.

Stracone złudzenia mogą zainspirować do rozmów tym jak pieniądz rządzi naszą myślą i życiem społecznym, o roli mediów, o naturze pisania, o tym jak ważne są słowa, o niebezpieczeństwie szukania w życiu dróg na skróty ale także o uczciwości, sumieniu, o wierności swoim przekonaniom i o tym, że nie wszystko jest na sprzedaż.

Film oceniało 4. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Iwona Kwincińska, Weronika Rolnik, Jarosław Skulski, Karol Szafraniec

stracone-zludzenia-plakat

Ocena natężenia treści spornych: umiarkowanie

Film zawiera kilka scen erotycznych, widoczna nagość bohaterów (uzasadniona wymową filmu); bohaterowi palą popularne w ich epoce i środowisku używki.

UWAGA!
Decydując się na wykorzystanie "Straconych złudzeń” na zajęciach szkolnych należy dobrze dobrać grupę docelową, kierując się nie tylko granicą wiekową, ale i dojrzałością odbiorcy. Przed wizytą w kinie opiekun powinien zapoznać się z tematyką i wątkami obecnymi w filmie. Projekcji powinna towarzyszyć rozmowa.

Metryka filmu

Opis filmu

„Stracone złudzenia” to francuski film roku: brawurowa, pełna werwy adaptacja arcydzieła Honoré de Balzaca, która premierowo została pokazana w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji, a na rozdaniu Cezarów zdobyła aż 7 statuetek (w tym dla najlepszego filmu). Za sprawą błyskotliwej reżyserii film trafia w samo sedno współczesnych debat o awansie społecznym, przywilejach, elitach, mediach i pracy w kulturze.

Pochodzący ze zdeklasowanej i zubożałej rodziny poeta Lucien  nawiązuje romantyczną relację z lokalną arystokratką i mecenaską Madame de Bargeton . Ów mezalians wiedzie chłopca aż na ubłocone paryskie ulice, gdzie roi się od takich jak on: utalentowanych, ambitnych, niemających nic do stracenia idealistów. Czeka ich w stolicy dobrze opłacany cynizm albo poetyczne klepanie biedy. Pióro w służbie sowicie opłacanych kalumnii lub pochlebstw, bądź wierność sprzedającej się kiepsko sztuce. Którą ze ścieżek wybierze bohater, by wedrzeć się na salony?

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.