Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Wszystkie dźwięki ciszy

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Film Wszystkie dźwięki ciszy jest ważną opowieścią o kulturze g/Głuchych, osadzoną we współczesnych realiach Europy Zachodniej i zrealizowaną we wciągającej gatunkowej formule coming of age (filmu o dorastaniu).

W narrację umiejętnie wpleciono elementy edukacyjne dotyczące funkcjonowania osób g/Głuchych: większość dialogów odbywa się w języku migowym, młodzi widzowie mogą więc zaobserwować jego wizualno-przestrzenny charakter oraz wyrazistą mimikę i ekspresję ciała, która towarzyszy porozumiewaniu się. W ścieżce dźwiękowej obecne są interesujące rozwiązania, które pozwalają widz/k/om słyszącym wyobrazić sobie, jak odbiera świat osoba g/Głucha, osoba słabosłysząca i osoba zaimplantowana. Dzięki temu, nie tylko możliwa staje się identyfikacja z bohaterkami filmu, ale także przyswojona zostaje istotna wiedza na temat funkcjonowania g/Głuchych w społeczeństwie i sytuacjach codziennych.

Główna bohaterka (Jamie) jest odgrywana przez głuchą aktorkę, co wychodzi naprzeciw postulatów środowiska Głuchych w sprawie reprezentacji ich grupy w filmach. Ponadto film przedstawia też sytuację Imane z wszczepionym implantem ślimakowym i dzięki zręcznemu scenariuszowi zapoznaje odbiorców ze sposobem funkcjonowania osoby zaimplantowanej.

Film dotyka ważnych kwestii, takich jak; tolerancja, akceptacja, rodzina, równość. Oswaja młodych widzów z komunikacją osób g/Głuchych i pozwala otwierać się na inność. Spełnia przy tym funkcję integracyjną oraz stanowi znakomity punkt wyjścia do wspólnej wymiany myśli i doświadczeń. Perypetie bohaterek pokazują potrzeby g/Głuchych, sposób ich funkcjonowania w społeczeństwie i odbierania świata. Zawiera treści, które mogą pomagać rozbudzać empatię u młodego widza.

Dodatkowym walorem edukacyjnym i fabularnym filmu jest przedstawienie szkoły z internatem dla g/Głuchych, w której nauczycielki/-e posługują się językiem migowym; różnych modeli komunikacji słyszących rodziców z g/Głuchymi dziećmi (język migowy lub język foniczny w przypadku dziewczynki zaimplantowanej); a także wielości postaw wobec głuchoty bohaterek, jakie prezentują napotkane przez nie w drodze osoby. W większości są to postawy nacechowane pozytywnie: otwartość na język migowy, próby zrozumienia sposobu komunikacji, wsparcie emocjonalne i materialne, a tylko w dwóch przypadkach dyskryminacja/wyśmiewanie czy zachowanie potencjalnie niebezpieczne i agresywne.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Justyna Budzik, Dominika Zielińska, Emilia Żuber

 

WSZYSKIE DŹWIĘKI CISZY

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Zachowania dyskryminujące wobec g/Głuchych (scena w pociągu: wyśmiewanie, przedrzeźnianie, parodiowanie). Agresja fizyczna (w scenie z mężczyzną w przebraniu clowna).

Metryka filmu

Opis filmu

Jamie to nieco wycofana, niepewna siebie nastolatka. Po przeniesieniu do nowej szkoły dla niesłyszących dzieci czuje tęsknotę za domem i trudno jej nawiązać nowe przyjaźnie. Kiedy nastolatka dowiaduje się, że jej ukochana babcia trafiła do szpitala, postanawia ją odwiedzić. Podróż do odległego Paryża wydaje jej się szalonym pomysłem, ale dzięki pomocy odważnej i bezkompromisowej Imane, koleżanki ze szkoły, ten pomysł zaczyna się realizować… Czy Jamie i Imane uda się dotrzeć do celu? Jakie znaczenie będzie miała dla nich ta nieprzewidywalna podróż? Wszystkie dźwięki ciszy to nie tylko film, który przybliża świat niesłyszących i uwrażliwia na ich codzienność, ale pełne ciepła uniwersalne kino drogi o dorastaniu.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.