Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Pisklaki

Potencjał edukacyjny 8 z 10 gwiazdek
8 / 10
Atrakcyjność dla widza 6 z 10 gwiazdek
6 / 10

Rekomendacja ZEF

Piękny, pełen czułości, portret trójki siedmioletnich dzieci, wychowanków słynnego ośrodka dla osób niewidomych i słabowidzących w Laskach. Film prowadzi nas przez meandry życia społecznego niewidomych dzieci i ukazuje ich drogę do samodzielności. Autorka towarzyszy bohaterom w sukcesach i porażkach, odsłania świat, który częściowo można uznać za metaforę życia każdego dziecka - tytułowego pisklaka, który stawia swoje pierwsze kroki i poznaje otoczenie. Z drugiej strony uświadamia nam, jak wiele przeciwności muszą pokonać osoby z niepełnosprawnością.

Dokument oferuje cały wachlarz wątków, jak potrzeba bliskości, rodzenie się więzi między ludźmi, pomaganie sobie nawzajem. Uświadamia, że dzieci kopiują zachowania dorosłych, ale często potrafią też zauważać więcej niż oni i przypominać o pewnych uniwersalnych prawdach. Nieustanne zbliżenia na twarze dzieci z ośrodka w Laskach, czarno-białe zdjęcia, szczerość i prawda w obrazach oraz dialogach, bardzo ważna i dopracowana warstwa dźwiękowa – to wszystko wpływa na walory edukacyjne filmu  i pozwala widzom wejść do świata, do którego rzadko mają dostęp.

Film może być wstępem do ciekawej rozmowy na temat postrzegania osób z niepełnosprawnością, problemów i ograniczeń z jakimi się mierzą, a także podkreślenia tego, iż w emocjach i uczuciach nie różnią się od swoich pełnosprawnych kolegów. Może być też zachętą do dyskusji o relacjach w rodzinie i grupie rówieśniczej, o emocjach - zarówno pozytywnych jak i  negatywnych, o potrzebie bliskości i akceptacji. Rozmowa po filmie może stać się cenną lekcją odwagi, empatii i tolerancji, szczególnie jeśli dorośli zdobędą się na szczerość wobec dzieci i przyznają, że sami też czasem boją się tego, co inne, trudne, nieznane.

Film oceniało 4. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Iwona Bartnicka, Monika Głowacka, Elżbieta Piotrowicz, Karol Szafraniec

Pisklaki plakat

Ocena natężenia treści spornych: brak

Film nie jest kontrowersyjny, ale wymaga omówienia. Będzie posiadał rzeczywistą wartość edukacyjną dla młodzieży wtedy, gdy stanie się wstępem do głębszej rozmowy na tematy w nim poruszane.

Metryka filmu

Opis filmu

Pełna fantazji i charakterna Zosia, niepewny siebie, wrażliwy Oskar, niezależna, ale nieśmiała Kinga - rozpoczynają naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Są jak pisklaki. Mają 7 lat i są zbyt mali, by opuścić rodzinny dom. W tak trudnych chwilach, jak rozłąka z rodzicami starają się sobie pomagać… To film o życiowej lekcji "latania" i o tym, co pozwala nam przetrwać każdy kolejny dzień, nawet jeżeli świat wokół nas się wali. Wyjazd do szkoły z internatem, to dla dzieci najbardziej przełomowy moment ich życia. To sytuacja, która początkowo tylko rani, ale finalnie da im siłę. Nie mają wyboru więc rodzi się w nich motywacja do walki, zmieniają się, aby sprostać życiowemu wyzwaniu. Bardzo szybko odkrywają, że matczyną, czy ojcowską dłoń może zastąpić dłoń dziecka z klasy. W krótkim czasie przekonują się, że są sobie wzajemnie potrzebni. A potem odkrywają, że nikt nie rozumie ich tak dobrze, jak drugie dziecko, które przeżywa to samo. Pojawiają się przyjaźnie. Wyjątkowo silne i trwałe, bo oparte na współodczuwaniu.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.