Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Tori i Lokita

Potencjał edukacyjny 6 z 10 gwiazdek
6 / 10
Atrakcyjność dla widza 6 z 10 gwiazdek
6 / 10

Rekomendacja ZEF

Tori i Lokita to film, który na długo zapada w pamięć. Dotyka niezwykle aktualnych problemów: nierówności społecznych, wyzysku, imigracji zarobkowej, globalizacji. Zadaje trudne pytania o sens życia i istotę człowieczeństwa.

Jest to wciągające, surowe i przejrzyste kino, realizm społeczny dojmujący i dający do myślenia. Film opowiada o przemocy fizycznej, psychicznej i ekonomicznej, jakiej doświadcza dwoje młodych ludzi - imigrantów z Afryki - którzy postanowili uważać się za rodzeństwo i tak siebie rzeczywiście traktują. Dardenne’owie pokazują Europę jako miejsce nieprzychylne imigrantom, wciągające ich w pułapkę życia, od którego nie można uciec. W dodatku, ciemiężycielami bohaterów okazują się być również przedstawiciele ich własnej grupy etnicznej. Mimo pesymizmu filmu, jest w nim jakiś rodzaj trudnej nadziei. Dardenne’owie wierzą w więź, łączącą naszych bohaterów, która wynikała z pragmatyzmu, a okazała się mieć siłę prawdziwej miłości.

Tori i Lokita może stanowić niezwykle ciekawy przyczynek do debaty na temat kolonializmu i jego konsekwencji, na temat sytuacji migrantów w Polsce, Europie i na świecie. Z filmu można się dowiedzieć, jak wygląda przemycanie ludzi z innych kontynentów do Europy, jak uzależnia się migrantów od grup przestępczych. Widać też, jak wytwarzane są narkotyki i jaką cenę płaci się za ich rozpowszechnianie.

Dowiemy się dużo o współczesnej Europie, która wciąż nie radzi sobie z kryzysem emigracyjnym. Tori i Lokita stają się symbolem tego, jak wyglądają losy przybyszów, których tak naprawdę nikt nie chce.  Za pomocą filmu można też nawiązać do wojny w Ukrainie oraz opowiedzieć o tym, co dzieje się na naszej granicy z Białorusią. Dlaczego jednych migrantów traktujemy lepiej niż innych?

Film opowiedziany jest bardzo prostymi środkami. Twórcy stosują dużo zbliżeń, sprawiając, że atmosfera staje się jeszcze bardziej duszna i przytłaczająca. Kamera niemal cały czas podąża za dziećmi, niewiele jest tutaj przestrzeni. Taki sposób prowadzenia kamery, niemal całkowity brak muzyki i naturszczycy w głównych rolach, pozwalają widzowi „wejść w skórę” bohaterów i niemal fizycznie odczuć ich bezradność w sytuacji bez wyjścia.         

Film dla dojrzałego odbiorcy; wskazane jest wprowadzenie do filmu i dyskusja po jego obejrzeniu.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film; Agata Hofelmajer-Roś, Iwona Kwincińska, Karol Szafraniec

tori_i_lokita_zef_4x5

Ocena natężenia treści spornych: mało

Cały film jest opowieścią o przemocy i wyzysku. Dzieci handlują narkotykami, są wyzyskiwane seksualnie (bez pokazywania szczegółów), są dyskryminowane ze względu na pochodzenie, żyją w atmosferze strachu i zagrożenia.


Metryka filmu

Opis filmu

Tori jest małym chłopcem, Lokita zaledwie nastolatką, oboje uciekli przed przemocą i biedą z Afryki Zachodniej i chcieliby razem ułożyć sobie życie w Belgii. Obojętność imigracyjnych urzędników, rodziny domagające się wsparcia i długi zaciągnięte u przemytników spychają jednak bohaterów w szarą strefę, gdzie do eksploatowania pozbawionych opieki i praw dzieci przyłączają się przestępcy. Podejrzani dla urzędów, bezbronni wobec przemocy, chłopak i dziewczyna mają tylko siebie. Tori i Lokita to opowieść o odwadze i nadziei, których nie sposób złamać. O sile przyjaźni w świecie, który niszczy więzi, o wartości wzajemnej troski, choć wokół liczą się tylko pieniądze.

Film braci Dardenne lśni wewnętrznym światłem i emanuje ciepłem – a to za sprawą odtwórców głównych ról. Debiutujący na ekranie Joely Mbundu i Pablo Schils stworzyli postaci, które przemawiają do serc i do sumień. Tori i Lokita chcą bezpieczeństwa i spokoju, chcą być razem. Czy to naprawdę aż tak wiele? 

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.