Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Święto ognia

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 6 z 10 gwiazdek
6 / 10

Rekomendacja ZEF

Film Święto ognia Kingi Dębskiej przedstawia historię rodziny z klasy średniej, której członkowie zmagają się z różnymi problemami; pokazuje życie z niepełnosprawnością, kłopoty zdrowotne, samotność, ale jednocześnie podkreśla wartość pozytywnych relacji międzyludzkich, siłę wspólnoty oraz znaczenie odpowiedzialności za siebie i innych. Dzięki temu, że dominuje prezentacja wydarzeń z punktu widzenia głównej bohaterki - osoby mądrej i wrażliwej, jest pełen pozytywnej energii, optymizmu i zachwytu światem. 

Wydarzenia relacjonuje Anastazja, bohaterka z niepełnosprawnością - jej oczyma widzimy innych członków rodziny, sąsiadów, znajomych. Przekazuje nam również swoje oczekiwania, pragnienia, marzenia. Widz wierzy, iż jest to projekcja jej myśli, gdyż na co dzień posługuje się ona specjalnym programem do symulacji mowy.

Widzimy perypetie rodzinne z jej perspektywy; opowiada o chorobie i samobójstwie matki, o przypadłości siostry, która nie może kontynuować kariery baletowej, o samotności ojca, który wszystko ma na głowie, ale i o tajemniczej sąsiadce (Kinga Preis), która swoją radością zaraża całą rodzinę, a zarazem sprawia, iż musi się ona skonfrontować z tajemnicą zniknięcia matki. Na uwagę zasługuje relacja między siostrami oraz fakt, iż obie – każda na swój sposób - zmagają się z własnym ciałem. Urocza jest również relacja między Anastazją a sąsiadką graną przez Kingę Preis. Może posłużyć do omówienia z młodzieżą tego, jak postrzegane są osoby z niepełnosprawnością, jakie są ich potrzeby czy ograniczenia.

Film jest bardzo dobrze zagrany, sprawnie wyreżyserowany, ładnie nakręcony. Problemy w nim poruszane są ważne i życiowe, ale niektórym widzom może w tym obrazie czegoś brakować. Wszystko jest nieco bajkowe, wygładzone, lekko nierealistyczne, przez co można mieć wrażenie, że dotyka się pewnych tematów zbyt naskórkowo, że momentami jest zbyt optymistyczny.  Chociaż może to powodować zdystansowanie się widza do oglądanej historii, to ostatecznie  dzięki tym aspektom film nie jest przygnębiający, a daje możliwość podjęcia poważnej dyskusji na temat poruszanych w nim problemów. Ma to wartość tym większą, iż niemal każdy odnajdzie w ekranowej rodzinie jakąś cząstkę swojej własnej.

Po seansie można porozmawiać o zmaganiach z poważnymi chorobami, o konieczności dbania o siebie pod wieloma względami, o funkcjonowania osób z niepełnosprawnością w społeczeństwie.

Film jest ekranizacją książki Jakuba Małeckiego pod tym samym tytułem, co daje dodatkowe możliwości edukacyjne, ponieważ konfrontowanie pierwowzoru literackiego z jego adaptacją może być ciekawym ćwiczeniem polonistycznym.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Iwona Bartnicka, Elżbieta Piotrowicz, Karol Szafraniec

 

8090234

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Trudne tematy (ale podane w delikatny sposób): choroba, depresja poporodowa 9odrzucenie własnego dziecka), problemy rodzinne, samobójstwo. Inne kwestie: swobodne podejście jednej z postaci do kwestii erotycznych, spotkanie bohatera z pracownicami seksualnymi, nieliczne wulgaryzmy, scena nagości.

Projekcji filmowej powinna towarzyszyć rozmowa z uwagi na wątek śmierci samobójczej, który należy z młodzieżą przedyskutować. 

Metryka filmu

Opis filmu

Anastazja ma 20 lat, jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma z nią starsza siostra Łucja) – wschodząca gwiazda Baletu Narodowego, która właśnie stanęła u progu wielkiej kariery. Anastazję samotnie wychowuje ojciec Poldek. Wkrótce życie całej trójki wkroczy w nowy etap, kiedy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka – Józefina. To za jej sprawą Anastazja i jej bliscy odkryją siebie na nowo, a przy okazji staną twarzą w twarz z rodzinną tajemnicą, która aż nazbyt długo czekała na rozwiązanie.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.