Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Pamiętniki Tatusia Muminka

Potencjał edukacyjny 6 z 10 gwiazdek
6 / 10
Atrakcyjność dla widza 6 z 10 gwiazdek
6 / 10

Rekomendacja ZEF

Filmowa adaptacja, znanej od pokoleń  serii książek o Muminkach, w której tytułowy Tatuś Muminka zabiera widzów w sentymentalną podróż do swojego dzieciństwa. Opowiadana  historia jest pełna przygód i tajemniczych postaci. Bywa absurdalna i nieco dziwna (budzi skojarzenia z Podróżami Pana Kleksa i Małym Księciem),  ale tym samym pozwala przenieść się  w magiczne, bajkowe światy.

Film może stanowić doskonałe wyjście do rozmowy o przyjaźni, odwadze, niepewności czy strachu. Ma proste, ale ważne dla dzieci w tym wieku, przesłania: przekonanie o tym, że każdy jest wyjątkowy i o tym, że warto być ciekawym świata i  wierzyć we własne możliwości. Poznając przygody Tatusia Muminka dochodzimy do wniosku, że w każdej, nawet tej najbardziej trudnej sytuacji można znaleźć coś pozytywnego.

Na uwagę zasługuje forma animacji – klasyczna, „analogowa”, ciepła w odbiorze, dająca wytchnienie od mainstramowych produkcji wielkich wytwórni. Zachwyca wyglądem postaci, świetną kompozycją tła, brakiem nachalnej dosłowności w ożywieniu bohaterów (minimalizm ruchu - np. nie ruszają się oczy i usta), co daje młodemu widzowi pole dla wyobraźni. Całość wyrabia w dzieciach poczucie estetyki.

Pamiętniki... mają  dobre tempo, dostosowane do wieku odbiorcy. Nie ma bombardowania bodźcami, ale też dzieci nie będą się nudzić

Film oceniało 4. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Jarosław Skulski, Agnieszka Piotrowska-Prażuch, Emilia Żuber, Artur Lecybil

Pamietniki-Tatusia-Muminka-PLAKAT

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Niektóre sceny mogą budzić niepokój i strach u najmłodszych dzieci (postać Buki, duchy - trochę straszne/ trochę śmieszne – kichają, robią na drutach, burza i sztorm). Jest familijnie i rodzinnie, ale pojawia się też pewna „skandynawska” nuta melancholii i niepewnościmogąca wzbudzić w młodej widowni poczucie zagrożenia.

Metryka filmu

Opis filmu

W odległej krainie leży Dolina Muminków, urzekające, przyprawiające o zdumienie miejsce, pełne tajemnic. Spokojne wieczory sprzyjają snuciu niebywałych opowieści z przeszłości, a Tatuś Muminka ma ich całkiem sporo. On też był kiedyś małym Muminkiem i nie uwierzycie, co wtedy robił! Latający statek, bal u króla, morskie przeprawy… Czy Tatuś Muminka spełnił marzenia i został w młodości prawdziwym łowcą przygód? Samotne wędrówki, tajemnicza Buka i podwodny świat to dopiero początek historii! Młody Tatuś Muminka zabiera nas w swoje pełne przygód dzieciństwo, odkrywa nowe, niezwykłe krainy, a po drodze spotyka wspaniałych, dobrze nam znanych przyjaciół. Czy to na pewno ten sam spokojny i poważny Tatuś Muminka?

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.