Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Czarodziejski flet

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Czarodziejski flet to atrakcyjne wizualnie wprowadzenie młodego widza w konwencję operowego widowiska. To nietypowy – a przez to zapadający w pamięć i skłaniający do dyskusji – musical o młodych ludziach, w którym przeplata się film o dojrzewaniu, opera i high fantasy. Filmowe CGI stoi na niezłym poziomie, podobnie jak kostiumy i charakteryzacja, które ciekawie łączą w sobie styl, znany z wysokobudżetowych produkcji fantasy oraz umowność przedstawienia operowego. 

Akcja filmu rozpięta jest pomiędzy dwoma światami. Pierwszy to elitarna szkoła muzyczna z internatem, gdzie dochodzi do bullyingu, a uczniowie żyją pod dużą presją. Przedstawienie tego szczególnego mikroświata jest dogodnym punktem wyjścia do rozmowy na wiele tematów, wprost odnoszących się do codziennego życia uczniów: funkcjonowania w grupie rówieśniczej, konformizmu, szukania własnej tożsamości, pierwszego zauroczenia. 

Drugi filmowy świat to pełna magii i niezwykłych przygód opowieść, zaczerpnięta ze słynnej opery Mozarta. Daje to dogodny pretekst do opowiedzenia uczniom o roli i funkcji baśni, a także zapoznania ich ze sztuką operową. Postrzegana jako elitarna, hermetyczna i trudna, sztuka operowa zostaje w filmie połączona z czymś bliskim (życie szkolne, rozterki dorastającego chłopaka), dzięki czemu staje się bardziej zrozumiała i przystępna.

Film może stać się  pretekstem do rozmowy o problemach wieku dojrzewania: pierwszej miłości, przyjaźni, próbach sprostania oczekiwaniom rodziców, prześladowaniu przez grupę, pasji i marzeniach. Może też posłużyć do rozważań na temat roli sztuki w życiu człowieka, także  zainspirować młodych widzów do własnych, muzycznych poszukiwań, poszerzyć muzyczne horyzonty, zainteresować muzyką poważną i świetnie uzupełnić szkolną edukację muzyczną.

Ze względu na to, że dla większości młodych odbiorców świat opery jest światem obcym, film wymaga wcześniejszego przygotowania i wyjaśnienia czym jest opera, jakimi konwencjami się posługuje i na czym polega jej fenomen. Warto również przybliżyć postać kompozytora Czarodziejskiego fletu – Wolfganga Amadeusza Mozarta. Bez wprowadzenia, film może okazać się dla młodego widza niezrozumiały, a w niektórych momentach nawet śmieszny.

Film rekomendowany szczególnie szkołom muzycznym, na różnych poziomach kształcenia.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film; Iwona Kwincińska, Kaja Łuczyńska, Joanna Zabłocka-Skorek

 

Czarodziejski-Flet-Plakat-

Ocena natężenia treści spornych: brak

Brak

Metryka filmu

Opis filmu

Tim to nastoletni chłopak, który marzy o karierze śpiewaka w szkole muzycznej imienia Wolfganga Amadeusza Mozarta. Kiedy nareszcie osiąga swój cel i przekracza próg upragnionej uczelni, dzieje się coś niezwykłego. W starym gmachu szkoły Tim odkrywa magiczne przejście do innego świata - tajemniczej krainy z opery Czarodziejski flet Mozarta, gdzie granice wyznacza tylko wyobraźnia. Gdy za sprawą magii chłopak się tam przenosi, błyskawicznie zamienia się w księcia Tamino, czyli głównego bohatera tej opowieści. Od teraz Tim będzie zmuszony zmagać się z przeciwnościami losu w dwóch rzeczywistościach – za dnia w prawdziwym świecie, starając się o upragnioną rolę w przedstawieniu na uczelni, zaś w nocy ryzykując życie, aby uwolnić piękna księżniczkę Paminę w krainie niczym nieograniczonej fantazji.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.