Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Chiara

Potencjał edukacyjny 6 z 10 gwiazdek
6 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Chiara, 15-letnia bohaterka filmu, przechodzi przyspieszone dojrzewanie w chwili, gdy poznaje prawdę o najbliższych jej osobach. Musi skonfrontować się z rzeczywistością, o której nie miała dotychczas pojęcia i  podjąć fundamentalną decyzję, determinującą jej całe przyszłe życie.

Początkowo  pewna siebie nastolatka, żyjąca w kochającej się rodzinie i szanującej się społeczności, zaczyna widzieć i rozumieć coś, z czego wcześniej nie zdawała sobie sprawy. Jej dotychczasowe życie legnie w gruzach,  zmienią się jej relacje z ludźmi, będzie zmuszona do podjęcia samodzielnych, niezwykle trudnych  decyzji.  

"Chiara" to film o wyborze drogi życiowej i o tym, jakie koszty jesteśmy skłonni ponieść, żeby postępować w zgodzie ze sobą. Zadaje pytanie, czy więzy rodzinne są ważniejsze niż własny rozwój, czy też może jest na odwrót – warto poświęcić rodzinę, aby chronić siebie.

Film pozostawia widza z pytaniem czy wybór bohaterki był właściwy, czy odcięcie się od najbliższych , pozornie słuszne, przyniesie jej szczęście i wreszcie - czy rodzina i najbliższe otoczenie determinują nasze życie.  

Eksperci oceniający film: Katarzyna Jaruszewicz-Kot,  Iwona Kwincińska, Elżbieta Piotrowicz

Chiara - plakat

Ocena natężenia treści spornych: brak

Brak

Metryka filmu

Opis filmu

Osiemnaste urodziny najstarszej córki Claudia i Carmeli to dobra okazja do wspólnego świętowania dla całej rodziny oraz najbliższych przyjaciół. Giulia i jej trzy lata młodsza siostra Chiara ku uciesze zgromadzonych gości brylują na parkiecie. Rodzinną sielankę zakłóci jednak brutalny akt przemocy.

Po tym, jak samochód Claudia został wysadzony w powietrze, mężczyzna znika w tajemniczych okolicznościach. Co więcej, matka tytułowej bohaterki nie chce udzielić jej żadnych wyjaśnień. Chiara powoli otwiera oczy na rzeczywistość, którą wcześniej ignorowała, i na własną rękę rozpoczyna śledztwo. Doprowadzi ją ono do momentu, kiedy będzie musiała zdecydować o swojej przyszłości i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ważniejsze dla niej jest lojalność wobec rodziny, czy szansa na nowe życie.


Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.