Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Zamek

Potencjał edukacyjny 6 z 10 gwiazdek
6 / 10
Atrakcyjność dla widza 5 z 10 gwiazdek
5 / 10

Rekomendacja ZEF

Zamek porusza aktualne problemy współczesnego świata. Jest fragmentem historii trzech pokoleń kobiet, z których każda boryka się z innymi trudnościami. Widzimy problemy związane ze starością, kobietę w średnim  wieku - pianistkę, zmuszoną do pracy fizycznej w przetwórni ryb, oraz nastolatkę, samotnie walczącą o lepsze jutro. Dziewczyna wplątana zostaje w sprawy dorosłych, a ciężka sytuacja materialna i brak wsparcia emocjonalnego matki, skłaniają ją do nieetycznych zachowań i złych wyborów.

Film stanowi ciekawe spojrzenie na sytuację emigranckiego dziecka w obcym kraju. Uczy empatii, jest próbą pochylenia się nad sytuacją młodych ludzi, którzy mierzą się z trudną sytuacją ekonomiczną i często zmuszeni są do przejmowania odpowiedzialności za dorosłych. W kontekście uczniów ukraińskich, borykających się ze zmianą stylu życia, utratą dawnych przyjaciół, częstą rezygnacją z marzeń i dawnych planów, może stać się punktem wyjścia do rozmowy w klasie. Może także skłonić do zadawania pytań. Jak radzić sobie z codziennością, gdy ktoś bliski zachoruje na Alzheimera? Czy marzenia można realizować za wszelką cenę? Dlaczego imigranci nie wracają do ojczyzny, skoro na obczyźnie i tak trudno im związać koniec z końcem i wykonują pracę daleką od pasji i ambicji? 

Zamek zmusza młodego widza do wyjścia ze swojej strefy komfortu. Może być impulsem do działań na rzecz emigrantów bądź ludzi starszych przebywających w domach opieki, jak również  pacjentów hospicjów.

Film oceniało 4. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Anna Stadnik-Wójtowicz, Jolanta Synowiec, Jarosław Skulski

Zamek plakat

Ocena natężenia treści spornych: mało

Środowisko, w którym przebywa bohaterka, nie jest przyjazne dla dziecka. Dorośli przeklinają, kradną, zajmują się dilerką i przemytem. Choroba - na którą cierpi babcia – sprawia, że widz musi zmierzyć się z trudnymi emocjami. Pokazane są sceny przemocy i śmierć samobójcza.

UWAGA! Decydując się na wykorzystanie tego filmu na zajęciach szkolnych należy dobrze dobrać grupę docelową, kierując się nie tylko granicą wiekową, ale i dojrzałością odbiorcy. Przed wizytą w kinie opiekun powinien zapoznać się z tematyką i wątkami obecnymi w filmie. Projekcji powinna towarzyszyć rozmowa.

Metryka filmu

Opis filmu

Monika jest trzynastolatką, która niedawno przeprowadziła się z matką pianistką i babką z Litwy do Dublina. Dziewczynka marzy o zostaniu muzykiem. W końcu udaje jej się zagrać z matką na lokalnym pogrzebie, a po występie, kobiety zostają zaproszone przez tajemniczego, starszego impresario do zagrania na deskach popularnego "Zamku". Matka Moniki jest jednak realistką i nie bacząc na marzenia córki, decyduje się sprzedać jej instrument. Nastolatka nie daje za wygraną i postanawia zawalczyć o swoją przyszłość. 

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.