Przepiękny wizualnie, zrealizowany ciepło film o problemach współczesnego świata, aktualnych również w naszym kraju. Dzięki scenariuszowi i bardzo dobrej grze aktorskiej angażuje emocjonalnie widzów w każdym wieku, więc warto wybrać się na niego całą rodziną, międzypokoleniowo.
Może być punktem wyjścia do rozmowy o wartościach, wspólnocie i wyobcowaniu, różnorodności kulturowej, wrażliwości społecznej, przyjaźni i odpowiedzialności oraz o tym, że każdemu przysługuje prawo do życia w bezpiecznym dla niego środowisku.
Eksperci oceniający film: Bolesław Drohomirecki, Elżbieta Piotrowicz,
niebezpieczeństwo, poczucie zagrożenia
Problem odrzucenia wniosku o prawo stałego pobytu i azyl- grożące niebezpieczeństwo po powrocie do kraju, z którego ktoś wcześniej wyjechał- w trosce o życie swoje i rodziny
Ramin i jego irańska rodzina mieszkają w ośrodku dla uchodźców w Finlandii. Gdy chłopak zaczyna cieszyć się wakacjami, rodzina otrzymuje wiadomość, że ich wniosek o azyl został odrzucony.
Rodzice Ramina robią wszystko, żeby chłopiec i jego siostra czuli się jak w normalnym, kochającym domu. Widmo deportacji skłania rodzinę do złożenia apelacji. Starają się zachować pozytywne nastawienie do życia, pomimo zbliżających się trudności. Pełne ciepła, zrozumienia i humoru relacje zakłóca jednak niepewność jutra. W takich warunkach Ramin wchodzi w dorosłość. Prawdziwa przyjaźń, pierwsza impreza i zakochanie, szukanie siebie. Każda chwila jest bezcenna. Oficerowie służby imigracyjnej regularnie odwiedzają szkołę Ramina, żeby zabrać dzieci, których rodziny nie otrzymały prawa do azylu. Czy przyjadą również po niego?