Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Jajko czy kura?

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

WYRÓŻNIENIE ZEF na 9. MFF KINOLUB Rzeszów 2024

Za wciągającą historię, w której łączą się ważne wątki przeżywania straty, odnajdowania się w nowym miejscu, pokonywania trudności ekonomicznych i społecznych oraz budowania relacji ze społecznością zamieszkania. Film w nienachalny sposób przedstawia też model ekologicznego biznesu, prowadzonego z uważnością na potrzeby lokalne, dobrostan istot żywych, a także z dbałością o najnowsze trendy w promocji działań w mediach społecznościowych.  

Jury rekomendujące film: Justyna Budzik, Agata Hofelmajer-Roś, Maciej Witkowski

---------------------------------------------

Film porusza ważną w dzisiejszych czasach kwestię masowej produkcji żywności i dobrostanu zwierząt. Ukazuje bezsilność jednostki i lokalnych społeczności w starciu z system i wielkimi producentami. Jednak młodzi bohaterowie dają nadzieję na lepsze jutro. Zmiany są nieuchronne, a dorośli powinni uczyć się od nich działania, a nie biernie przyglądać się światu i akceptować to, co jest.

“Każda porażka jest szansą na coś lepszego”- jak mawiała matka głównego bohatera Maxa. Młodzi przyjaciele swoją kreatywnością i zaradnością potrafią pokonać system, a zainspirowani przez nich do działania dorośli mogą odzyskać utraconą godność i pokonać swoje własne demony. 

Najkrócej rzecz ujmując, film w przystępny, pełen humoru sposób wprowadza elementy edukacji ekologicznej ( problem chowu klatkowego zwierząt) oraz ekonomicznej (biznesplan, rachunek ekonomiczny, ograniczenia prawne, rola marki). Wartością jest też pokazanie z dużą życzliwością słabości dorosłych ( np. nieporadności życiowej czy braku pracy nad relacjami rodzinnymi).

Niewątpliwie sprawdzi się w rozmowach z dziećmi na temat bycia zaradnym, przedsiębiorczym, stawiania pierwszych kroków w biznesie; problemów małych, niezależnych firm, które muszą mierzyć się z konkurencją, przepisami czy systemem. Te poważne tematy są podane w sposób dostosowany do młodszego odbiorcy. Przekaz odnośnie warunków chowu kur i różnic między rodzinnymi fermami a koncernami został przedstawiony na tyle prosto i zrozumiale, że ułatwi wprowadzenie i omówienie zagadnienia ekohodowli, nastawionej na zapewnienie dobrostanu zwierzętom gospodarskim.

Wspomniana jest również rola mediów społecznościowych w promocji, a także potrzeba budowania marki, by dotrzeć do odbiorców; co można wykorzystać na zajęciach poświęconych marce współczesnych internetowych idoli, obserwowanych przez dzieci i młodzież; to może być atrakcyjne dla uczniów, którzy bardzo często żyją równocześnie w świecie online i offline.

Nie wolno pominąć wątku nadużywania alkoholu przez jednego z dorosłych bohaterów, co powoduje problemy zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym oraz jego późniejszej próby odzyskania szacunku ze strony rodziny i do samego siebie. Ten aspekt można z powodzeniem wykorzystać w wartościowej rozmowie o używkach.

Całość jest generalnie ciepłą historią; w mądry sposób podkreślającą, jak ważna jest współpraca i przyjaźń, jak wiele można nauczyć się od innych, ale i pokazującą, jak trudna bywa tęsknota za bliskimi, którzy odeszli.

Film oceniało 4. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Iwona Bartnicka, Anna Gawrysiak-Knez, Ewa Towarek, Paula Zalewska

 

 

8108539

Ocena natężenia treści spornych: mało

Spożywanie alkoholu (problem alkoholowy w rodzinie), jazda pod wpływem (pan Piwko – współpracownik głównego bohatera - prowadzi auto będąc pod wpływem, dzieci odwożą go do domu, w którym widać nadużywanie alkoholu,

Metryka filmu

Opis filmu

Chociaż ma tylko 12 lat, Max jest przedsiębiorcą. Niestety, z powodu przeprowadzki do odległej wsi musi zamknąć swoją firmę. Kiedy jednak w nowym miejscu Max zauważa kurczaki w stodole swojego kuzyna Charles’a, dostrzega też sposób na powrót do biznesu. Aby założyć ekologiczną fermę, chłopcy łączą siły z Alice, popularną youtuberką.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.