Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Dzika banda

Potencjał edukacyjny 6 z 10 gwiazdek
6 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Dzika banda to przede wszystkim opowieść o relacjach rówieśniczych:  przyjaźni i odrzuceniu, współdziałaniu,  potrzebie uznania, wspólnocie postaw, poglądów i przekonań, a także o przemocy psychicznej i fizycznej. Wiele sytuacji zostało wprost  przeniesionych z rzeczywistości szkolnej na ekran.

Film w ciekawy sposób pokazuje, jak bardzo różne mogą być czynniki, motywujące poszczególnych członków grupy do wspólnego działania. Nie idealizuje świata – pokazuje, że szczytne cele bywają osiągane przez egoistycznie myślące jednostki, na dodatek działające wbrew prawu. 

Twórcy podejmują bardzo ważny temat ekologii oraz  problem środków, które służą ochronie środowiska, tworząc interesujące zagadnienie do dyskusji. Wątek ostracyzmu grupowego, walki o przyjaźń, miłość i rodzinę oraz narracja prowadzona z perspektywy najsłabszego bohatera pogłębiają wątek dramatyczny filmu, a sceny humorystyczne dodają mu lekkości. 

Jednak obok intrygujących obserwacji, film zawiera elementy budzące zastrzeżenia. Młodzi bohaterowie nie zastanawiają się na konsekwencjami swoich działań – chcąc polepszyć stan lokalnej rzeczywistości, uciekają się do etycznie wątpliwych zachowań.

Film oceniało 4. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film; Emilia Żuber, Marcin Drzazga

Dzika banda plakat 1

Ocena natężenia treści spornych: mało

Bohaterowie podejmują szereg ryzykownych i wątpliwych etycznie zachowań. By osiągnąć swój cel kradną, włamują się na tereny przemysłowe, podejmują próbę podpalenia fabryki i porywają jej właściciela, którego następnie traktują w sposób budzący zastrzeżenia. Mężczyzna zostaje zrzucony ze schodów (w wyniku czego jest ranny), jest wielokrotnie uderzany w głowę i bolące miejsca, zostaje też odurzony środkami nasennymi.  

Metryka filmu

Opis filmu

Dzika banda to Cat, Fouad, Antoine i Sami, czworo 12-letnich uczniów. Podejmują się szalonego wyzwania – podpalenia fabryki, która od lat zanieczyszcza ich rzekę. Niestety w nowo powstałej bandzie sprzeczki są częste, a próby dojścia do porozumienia spełzają na niczym. Dla znalezienia równowagi młodzi aktywiści zaprzyjaźniają się z Aimé, odrzuconym i samotnym podrostkiem. Pięciu wspólników, podekscytowanych ogromem swojej misji, nauczy się wspólnie żyć i walczyć w tej zabawnej i niepewnej przygodzie, która całkowicie ich przerośnie.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.