Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Sonata

Potencjał edukacyjny 10 z 10 gwiazdek
10 / 10
Atrakcyjność dla widza 10 z 10 gwiazdek
10 / 10

Rekomendacja ZEF

Film na podstawie życia prawdziwej postaci – muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla, który – wbrew przeciwnościom losu – ukończył szkołę muzyczną, koncertuje.  

Sposób realizacji i dojrzałość scenariuszowa prezentują tak wysoki poziom, iż można stwierdzić, że „Sonata” przewyższa większość filmów o podobnej tematyce. Film nie tyko pokazuje dramatyczną i wzruszającą historię utalentowanego pianisty ze znacznym ubytkiem słuchu, który początkowo został uznany za osobę w spektrum autyzmu, ale też głęboko analizuje skomplikowane relacje rodzinne, wynikłe z jego problemów. Pojawia się kwestia wytrwałości i odpowiedzialności za dziecko niepełnosprawne, ceny jaką się płaci za bycie w ciągłej gotowości, problem pokrzywdzonego rodzeństwa osoby niepełnosprawnej. Bohaterowie nie są idealni, wszyscy mają spore wady i wiele przed sobą ukrywają, podjęty jest więc również temat szczerości w rodzinie. ”Sonata” jest wreszcie  filmem o sile talentu, o pokonywaniu trudności, o szukaniu motywacji, o pasji i marzeniach, ale też o tym, że talent bez pracy nie jest wiele wart. Może być także znakomitym pretekstem do dyskusji o roli i znaczeniu wszelakiej sztuki w naszym życiu.

Film wzrusza, wywołuje silne emocje, pozwala poznać i zrozumieć sytuację i świat wewnętrzny osoby niepełnosprawnej. Przedstawia również obraz rodziców, wspierających własne dziecko, działających na rzecz rozwoju syna, wbrew problemom systemu zdrowia i edukacji w Polsce. Widz obserwuje i współodczuwa emocje, których doświadczają rodzice i ich niedosłyszący syn. 

„Sonata”  pokazuje ogromną walkę i wysiłek wkładany w urzeczywistnianie marzenia – rozwijanie talentu muzycznego Grzegorza. Ukazana historia wzmacnia wiarę, że wszystko jest możliwe.

Eksperci oceniający film: Emilia Żuber, Jarosław Skulski, Karol Szafraniec

Sonata

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

„Sonata”  silnie wpływa na emocje, pojawia się poboczny wątek choroby psychicznej oraz kwestia seksualna, momentami występuje wulgarny język i wulgarne dowcipy.
Film zawiera pewną niefortunną niezręczność: mianowicie u bohatera podejrzewa się autyzm. Gdy okazuje się, że to nieprawda, rodzice reagują ulgą, a ojciec podkreśla, że jego syn jest jednak „człowiekiem” i jest „normalny”. Ten wątek może być bardzo przykry dla osób ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu oraz dla ich rodziców.

Metryka filmu

Opis filmu

Grzegorz, błędnie zdiagnozowany jako dziecko autystyczne, żyje w swoim hermetycznym świecie i nie potrafi nawiązać kontaktu ze światem. Wydaje się, że jego jedyną pasją jest uderzanie w klawiaturę starego fortepianu stojącego w domu. Kiedy chłopak ma kilkanaście lat, wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko głęboki niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ rodzi się na nowo, chce odzyskać stracone lata i stać się człowiekiem takim, jak inni. Zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Jednak nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że niesłyszący chłopak – choć wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenia. „Sonata” to skrzący się humorem, poruszający film rozgrywający się w majestatycznych Tatrach, opisujący autentyczną historię muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla. To niesamowita, okupiona ogromnym wysiłkiem i walką, droga do osiągnięcia niemożliwego z happy endem. Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera, Bartosza Blaschke.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.