Kino Rialto powstało w 1937 r. i początkowo nazywało się Adria. Wcześniej na jej miejscu znajdowała się powozownia. W czasie wojny działało jako niemiecki „Burgtheater”, a zaraz po wyzwoleniu przez krótką chwilę było "Jednością", by od 1946 stać się na stałe Rialto. W wyzwolonym Poznaniu odbył się tu pierwszy pokaz filmowy - 21.03.1945 pokazano radziecką komedię muzyczną „Świniarka i pastuch” I.A. Pyriewa z 1941 r., sala była wypełniona po brzegi, a projekcji m.in. towarzyszyło odegranie hymnu narodowego i świetlne iluminacje.�
W 2005 r. stało się członkiem Sieci Kin Studyjnych oraz przystąpiło do unijnego programu Europa Cinemas, wtedy też ze zwykłego kino zmieniło się w art-house i znacząco zmieniło swój repertuar. Dzięki dynamicznemu rozwojowi, zwłaszcza po cyfryzacji w 2011, stało się jednym z najlepszych kin w Polsce, o czym świadczy czterokrotna nominacja do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Kino (2011, 2012, 2013 i 2014 - zdobycie tytułu) oraz Przyznany przez IPN Medal Świadek Historii. Najsympatyczniejsze było jednak uznanie przez Poznaniaków w 2012 w plebiscycie „Głosu Wielkopolskiego” neonu Rialto za najbardziej kultowy neon Poznania.
Rialto jest znane od wielu lat ze swoich cyki filmowych ("Poniedziałki z klasyką, "Wielcy Malarze", "Filmowy Klub Seniora"), pokazów shortów i organizacji innych eventów oraz autorskiego programu edukacyjnego - Wielkopolska Edukacja Medialna.
Rialto jest jednym z obowiązkowych punktów do odwiedzenia na mapie poznańskich Jeżyc! Kino prowadzą Jola Myszka i Piotr Zakens.