Kino Kadr w Dąbrowie Górniczej działa w ramach Pałacu Kultury Zagłębia. To gmach otwarty w 1958 r. nazywany młodszym bratem PKiN w Warszawie: postawny, symetryczny, bogato wykończony drewnem, marmurem w różnych kolorach i sztukaterią gipsową na sufitach (a tam smoki, jaszczurki i figury geometryczne). Czarne kostki jako wykończenia uchwytów przy drzwiach mają nawiązywać do węgla. Pałac służy często jako plan filmowy - zagrał ostatnio w takich filmach, jak „Obywatel Jones”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Gierek”. Kino Kadr działa w pięknej sali w drewnie, ma 88 miejsc.
KADR należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Sieci Polskich Kin Cyfrowych. Jest jedynym kinem o charakterze edukacyjnym i niekomercyjnym w Dąbrowie Górniczej i jedynym tego typu kinem w Zagłębiu Dąbrowskim. Wyświetlamy filmy ze wszystkich zakątków świata, przyglądamy się różnorodnym festiwalom, prezentujemy pokazy specjalne oraz programy edukacyjne dla młodych widzów. W kinie od 2011 roku prowadzona jest działalność edukacyjna - program "KinoSzkoła", od wielu lat tworzone są autorskie programy i przeglądy jak: Kanapowy Klub Filmowy on-line, Wakacyjne warsztaty filmowe dla dzieci, jesienne muzyczne przeglądy "Kadr muzycznie".
W 2017 roku obchodziliśmy 10-lecie działalność, choć tradycje filmowe Pałacu Kultury Zagłębia sięgają aż 1960 r. W tym czasie powstał AKF "Zagłębie" pod kierunkiem reżysera Edwarda Podolskiego, którego działalność została doceniona licznymi nagrodami. Później, w 1972 r., powstał DKF "Kadr" - od niego pochodzi dzisiejsza nazwa kina.
Poznajmy ludzi tego kina!
Merytoryczną opiekę nad Kadrem sprawuje Kamila (miłośniczka kina bałkańskiego), a towarzyszą jej: Adam - organizator imprez i widowni (w wolnych chwilach DJ), kinooperatorzy Sebastian (jego pasjami są kuglarstwo i wędkarstwo) i Tadek, który próbuje też swoich sił w produkcji filmów, rysuje i tworzy muzykę.