Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Mavka i strażnicy lasu

Potencjał edukacyjny 6 z 10 gwiazdek
6 / 10
Atrakcyjność dla widza 6 z 10 gwiazdek
6 / 10

Rekomendacja ZEF

Animacja z motywami kolorowego, ukraińskiego folkloru, oparta na sztuce Pieśń lasu. Historia nawiązuje do ludowych podań o fantastycznych stworzeniach zamieszkujących ukraińskie lasy.

Film jest sprawnie zrealizowany wizualnie, obraz dopełnia harmonijnie dobrana muzyka. Jednak fabuła momentami jest dość prostolinijna i przewidywalna, a animowane postacie nieco sztywne.

Skłania do refleksji na wiele uniwersalnych tematów, takich jak; przyjaźń, miłość, lojalność, walka dobra ze złem, motywy baśniowe, a także relacje człowieka z naturą. Ponadto, występuje tu dużo różnorodnych postaci, zwłaszcza kobiecych, co jest jego atutem.

Może być wstępem do dyskusji na temat mitów oraz wierzeń ludowych - zwłaszcza słowiańskich i ich znaczenia. Po jego obejrzeniu można porozmawiać z dziećmi o kulturze, tradycjach i obrzędach Ukrainy. Chociaż w filmie ten słowiański potencjał został nie do końca wykorzystany, „schowany” za wyczuwalną intencją twórców - stworzeniem kinowego hitu rodem z Avatara czy Krainy Lodu.

Największym potencjałem edukacyjnym Mavki jest to, ze może stanowić pretekst do dyskusji z najmłodszymi widzami, na temat wojny na Ukrainie.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film;  Kamila Szwarc, Katarzyna Jaruszewicz-Kot

8073995

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Scena przemienienia Mavki w „boginię furii” może budzić strach u młodszego widza. Podobnie w scenie na bagnach, gdzie nimfy przemieniają się w okrutne stwory.

Metryka filmu

Opis filmu

Gdzieś w dalekich ostępach magicznego lasu kryje się źródło życia, którego strzeże urocza wróżka Mavka. Nigdy dotąd żaden człowiek nie zakłócił panującego tu odwiecznego porządku, a zamieszkujące okolicę zwierzęta i mityczne stworzenia nie wiedzą, co to strach. Pojawienie się tu utalentowanego muzykanta Łukasza będzie więc nie lada wydarzeniem. Tym bardziej, że wkrótce Mavka i Łukasz staną się nierozłączni, a rodzące się między nimi uczucie rozkwitnie jak czarodziejski kwiat. Niestety sielankę wkrótce zburzy próżna i chciwa księżniczka, która dowiedziawszy się o magicznej mocy źródła życia, postanowi wykraść je, by na zawsze zachować młodość. Jej słudzy wkroczą do lasu, gotowi niszczyć wszystko co stanie im na drodze do wypełnienia rozkazu. Czy Mavka i Łukasz znajdą w sobie siłę, by obronić las i jego mieszkańców? Czy miłość łącząca wróżkę i człowieka ma szansę przetrwać?

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.