Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Śubuk

Potencjał edukacyjny 8 z 10 gwiazdek
8 / 10
Atrakcyjność dla widza 8 z 10 gwiazdek
8 / 10

Rekomendacja ZEF

Angażujący i poruszający film, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, które doprowadziły do powstania pierwszej w Polsce klasy integracyjnej. Opowiada historię samotnej matki autystycznego chłopca, która przez lata zmaga się z biurokracją i niezrozumieniem, aby w końcu doprowadzić do zmian w polskim systemie edukacji, opiece medycznej i polityce społecznej.

Obraz zręcznie łączy ciekawą historię, publicystykę, dramat i humor sytuacyjny. Uwrażliwia na odmienność, zwraca uwagę na problemy osób „odbiegających od przyjętej normy”, uczy akceptacji i empatii w relacjach z innymi, pokazuje, że niepełnosprawność czy odmienność nie muszą oznaczać wykluczenia, że w społeczeństwie jest miejsce dla każdego i każdemu, bez wyjątku, należy się godność i szacunek.

Film może być świetnym punktem wyjścia do rozmów na rozmaite tematy społeczne, wychowawcze, psychologiczne.  Daje możliwość omówienia  takich problemów jak: dojrzałość do rodzicielstwa i odpowiedzialności, samotność matek zajmujących się dziećmi z zaburzeniami, niezwykle silne więzi między matką  a dzieckiem, funkcjonowanie dzieci z niepełnosprawnościami w polskim systemie oświatowym, dojrzałość społeczeństwa do zrozumienia i akceptacji osób chorych, słabszych, niepełnosprawnych.  Można porozmawiać o ukrytym potencjale drzemiącym w osobach z dysfunkcjami, np. o ponadprzeciętnych zdolnościach i talentach osób z autyzmem, a także ogólnie o kwestiach odmienności, izolacji, niezrozumienia i wykluczenia.

Śubuk może być znakomitą lekcją obywatelskiej odpowiedzialności. Z jednej strony zwraca uwagę na problemy osób z niepełnosprawnościami, pokazuje trud wychowywania dziecka z zaburzeniami i pozwala zrozumieć inność. Z drugiej udowadnia, że determinacja i zaangażowanie mają sens, bunt przeciwko niesprawiedliwości może przynieść efekty, a bezkompromisowość i wytrwałość - nawet pojedynczych osób - mogą zmieniać świat na lepsze.

Film oceniało 4. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Iwona Kwincińska, Małgorzata Stasikowska-Lis, Joanna Zabłocka-Skorek, Jarosław Skulski

Śubuk plakat

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Bohaterowie używają wulgaryzmów, co wynika z emocji i reakcji na doświadczenia życiowe (np. nieplanowana ciąża). Główna bohaterka rozważa aborcję, podejmuje próbę samobójczą.

Metryka filmu

Opis filmu

Śubuk  to najnowsze dzieło producentów Carte Blanche, Ostatniej Rodziny i nominowanego do Oscara Bożego Ciała. To, trafiająca prosto w serce, wypełniona emocjami, optymizmem i czułym humorem opowieść o kobiecej sile, radości życia, odmiennym postrzeganiu świata i ukrytym potencjale, który drzemie w każdym z nas. Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”.
Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Kobieta początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić synowi społeczną akceptację i zrozumienie.


Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.