Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Przy rzece

Potencjał edukacyjny 9 z 10 gwiazdek
9 / 10
Atrakcyjność dla widza 9 z 10 gwiazdek
9 / 10

Rekomendacja ZEF

NAGRODA  ZEF na 9. MFF KINOLUB Rzeszów 2024

Za wrażliwość na złożone emocje i postawy, które towarzyszą edukacji, za empatyczne spojrzenie na trudności młodych ludzi poddanych szkolnym wymaganiom, a także za docenienie roli edukacji artystycznej w rozwoju dzieci. To mądra, chwilami zabawna, chwilami wzruszająca opowieść o towarzyszeniu uczennicom i uczniom w odkrywaniu i doskonaleniu ich zdolności, oraz o wzmacniającej sile dobrych relacji z pedagogami. Film przybliża też polskim widzkom i widzom szkolną rzeczywistość w dalekim od nas miejscu, rozwijając uważność na kulturową różnorodność. 

-----------------------------------------------

Historia opowiedziana w filmie dotyczy losów uzdolnionego chłopca, który zmaga się z codziennością: szkołą, w której nikt go nie akceptuje, brakiem rodziców i mieszkaniem z babcią na obrzeżach wsi, gdzieś w prowincjonalnych Chinach. Środowisko szkolne pokazane jest jako grupa młodych osób, które działają według ustalonych przez Chińską Republikę Ludową reguł: jest przewodnicząca, oparty na rywalizacji pęd ku wysokim wynikom i brak miejsca na sprzeciw. Wszystko to jednak na skutek pojawienia się w szkole pedagożki z pasją zaczyna się zmieniać. Przede wszystkim dzięki temu, że kobieta w prowadza do systemu szkolnej edukacji zajęcia plastyczne i tworzy przestrzeń - pracownię w jednej z klas - do rozwijania talentów artystycznych drzemiących w uczniach. Dzięki tej postaci w filmie rozwija się wątek relacji między uczniem a nauczycielem opartej na zaufaniu, przyjaźni i trosce. Powoli fasada chińskiej dyscypliny się wali, a popychany i wyśmiewany przez wszystkich główny bohater staje się odważny i walczy o swoje prawa.

Mimo, że film opowiada o chińskim systemie edukacji, jest bardzo uniwersalny, dzięki czemu może być bliski dla każdego ucznia i uczennicy. Kontekst azjatyckiej kultury jest jego zaletą, a różnice i podobieństwa z kulturą polską mogą być ciekawym tematem do dyskusji na lekcjach.

Jury rekomendujące film: Justyna BudzikAgata Hofelmajer-RośMaciej Witkowski

003-1

Ocena natężenia treści spornych: brak

Brak

Metryka filmu

Opis filmu

Szkolny rozrabiaka Shi Niuniu mieszka w malutkiej wiosce w Chinach. W klasie, której przewodniczy perfekcyjna, ambitna uczennica, wszyscy uważają go za przypadek beznadziejny. Jedynie Fenti, siostra dyrektorki szkoły i doktorantka pedagogiki, widzi w chłopcu potencjał i nominuje go na dyżurnego. Nawiązuje się niezwykła przyjaźń między Shi Niuniu i nieśmiałą zakompleksioną Mao Ye. Wspólnie będą prowadzić szkolny radiowęzeł i pakować się w liczne tarapaty.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.