NAGRODA ZEF na 9. MFF KINOLUB Rzeszów 2024
Za wrażliwość na złożone emocje i postawy, które towarzyszą edukacji, za empatyczne spojrzenie na trudności młodych ludzi poddanych szkolnym wymaganiom, a także za docenienie roli edukacji artystycznej w rozwoju dzieci. To mądra, chwilami zabawna, chwilami wzruszająca opowieść o towarzyszeniu uczennicom i uczniom w odkrywaniu i doskonaleniu ich zdolności, oraz o wzmacniającej sile dobrych relacji z pedagogami. Film przybliża też polskim widzkom i widzom szkolną rzeczywistość w dalekim od nas miejscu, rozwijając uważność na kulturową różnorodność.
-----------------------------------------------
Historia opowiedziana w filmie dotyczy losów uzdolnionego chłopca, który zmaga się z codziennością: szkołą, w której nikt go nie akceptuje, brakiem rodziców i mieszkaniem z babcią na obrzeżach wsi, gdzieś w prowincjonalnych Chinach. Środowisko szkolne pokazane jest jako grupa młodych osób, które działają według ustalonych przez Chińską Republikę Ludową reguł: jest przewodnicząca, oparty na rywalizacji pęd ku wysokim wynikom i brak miejsca na sprzeciw. Wszystko to jednak na skutek pojawienia się w szkole pedagożki z pasją zaczyna się zmieniać. Przede wszystkim dzięki temu, że kobieta w prowadza do systemu szkolnej edukacji zajęcia plastyczne i tworzy przestrzeń - pracownię w jednej z klas - do rozwijania talentów artystycznych drzemiących w uczniach. Dzięki tej postaci w filmie rozwija się wątek relacji między uczniem a nauczycielem opartej na zaufaniu, przyjaźni i trosce. Powoli fasada chińskiej dyscypliny się wali, a popychany i wyśmiewany przez wszystkich główny bohater staje się odważny i walczy o swoje prawa.
Mimo, że film opowiada o chińskim systemie edukacji, jest bardzo uniwersalny, dzięki czemu może być bliski dla każdego ucznia i uczennicy. Kontekst azjatyckiej kultury jest jego zaletą, a różnice i podobieństwa z kulturą polską mogą być ciekawym tematem do dyskusji na lekcjach.
Jury rekomendujące film: Justyna Budzik, Agata Hofelmajer-Roś, Maciej Witkowski
Szkolny rozrabiaka Shi Niuniu mieszka w malutkiej wiosce w Chinach. W klasie, której przewodniczy perfekcyjna, ambitna uczennica, wszyscy uważają go za przypadek beznadziejny. Jedynie Fenti, siostra dyrektorki szkoły i doktorantka pedagogiki, widzi w chłopcu potencjał i nominuje go na dyżurnego. Nawiązuje się niezwykła przyjaźń między Shi Niuniu i nieśmiałą zakompleksioną Mao Ye. Wspólnie będą prowadzić szkolny radiowęzeł i pakować się w liczne tarapaty.