Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Wielka przygoda Niny

Potencjał edukacyjny 10 z 10 gwiazdek
10 / 10
Atrakcyjność dla widza 8 z 10 gwiazdek
8 / 10

Rekomendacja ZEF

NAGRODA ZEF na 10. MFF Młode Horyzonty 2023

Za wyjątkową wrażliwość, empatię i poczucie humoru, ukazane w podejściu dzieci do rozwiązywania trudnych dylematów codziennych. Przemyślane, autorskie spojrzenie na problem utraty pracy przez jednego z członków rodziny i próbę poradzenia sobie z nim na różnych płaszczyznach. A także za warstwę wizualną stworzoną przepiękną kreską dodającą animacji kolejnych wymiarów interpretacyjno-znaczeniowych.

 ---------------

Wspaniałe i autorskie spojrzenie na problem utraty pracy przez jednego z członków rodziny i próbę poradzenia sobie z nim na różnych płaszczyznach – bardziej myślowo przez rodziców i działaniowo przez dzieci. Wydaje się, że to właśnie przed najmłodszymi rodzice starają się początkowo ukryć problem i nie obarczać ich własnymi zmartwieniami, nie zdając sobie sprawy jak to wpływa na relacje w rodzinie. Przygoda Niny to animacja stworzona przepiękną kreską, samo tło i „plastyczność” obrazu może być potraktowane jako jeden z tematów do analizy w gronie odbiorców. Czarno-białe wstawki z jeżem nadają obrazowi lekkości ze względu na zawartą w nich dawkę humoru. Tworzą też niezwykle ciekawą znaczeniowo sieć relacji między odskocznią od życia, alter ego ojca i samoświadomością dziewczynki. Jednym z głównych wątków jest dotarcie do prawdy dotyczącej zamknięcia fabryki i znalezienie ukrytych w niej pieniędzy, czyli tytułowej przygody. W jej trakcie dzieci zwolnionych pracowników zacieśniają przyjaźnie, uczą się współpracy i empatii, a także odnajdywania się w zupełnie nowej, nieznanej im dotąd sytuacji.

Jury rekomendujące film: Kamila Szwarc, Jarosław Basaj, Marcin Drzazga

8122470

Ocena natężenia treści spornych: brak

Brak

Metryka filmu

Opis filmu

Gdy tata 10-letniej Niny nagle traci pracę, dziewczynka stara się mu pomóc ze wszystkich sił. Wraz z sąsiadem Mehdim i rezolutnym jeżem rusza na poszukiwanie skarbu ukrytego w opuszczonej fabryce. Czy bohaterka dopnie swego?

Rodzice Niny i Mehdima nie są tak entuzjastycznie nastawieni do pomysłów swoich dzieci. Martwią się o nie i nie chcą, żeby włóczyły się całymi dniami po lesie. Poza tym wejścia do zakładu pilnuje chciwy dozorca Lupin i jego pies, od którego szczekania włos aż jeży się na głowie! Mehdi, Nina i rysunkowy jeż, którego poznała dzięki swojemu uzdolnionemu tacie, nie zrażają się jednak przeszkodami i krok po kroku planują, jak włamać się do opuszczonej fabryki. Dzięki sprytowi i zaufaniu, którymi zaczynają darzyć siebie nawzajem, przybliżają się do odnalezienia ukrytego skarbu. Wielka przygoda właśnie się rozpoczyna!

Zwiastun filmu

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.