Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Smok Diplodok

Potencjał edukacyjny 10 z 10 gwiazdek
10 / 10
Atrakcyjność dla widza 10 z 10 gwiazdek
10 / 10

Rekomendacja ZEF

WYRÓŻNIENIE ZEF na 11. MFF Młode Horyzonty 2024

Za nadzieję dla polskiej animacji oraz wrażliwe, pełne humoru i wartości kino nie tylko dla dzieci, które przypomina o dziecięcych marzeniach i o niezwykłej sile podążania za nimi, aby pozostać prawdziwie sobą.

-----------------------------------------------

Smok Diplodok to bardzo dobry film dla szerokiego przedziału wiekowego widzów. Dla najmłodszych będzie to opowieść o przygodach małego smoka (który tak naprawdę jest niezwykłym dinozaurem), nieco starsi mogą zachwycić się mnogością i różnorodnością perfekcyjnie wykreowanych światów lub zobaczyć w tej historii swoje problemy, plany, marzenia; jeszcze inni wrócą do ukochanych komiksów (bo inspiracją do jego powstania była bogata twórczość Tadeusza Baranowskiego) lub dadzą się wciągnąć w wir niesamowitej wędrówki - pełnej kolorów i emocji.

Produkcja charakteryzuje się ogromną liczbą poruszonych tematów. Ciekawość głównego bohatera zmusza go do zmierzenia się z wieloma wyzwaniami. Tytułowy Diplodok traci swoich rodziców. Za wszelką cenę próbuje dowiedzieć się, co się z nimi stało. Nie przeszkadza mu to jednak w tym, żeby być postacią o czystym sercu i pomagać innym w realizacji marzeń. Film pokazuje też inne, bardzo różne typy i postawy bohaterów, którzy borykają się z przeróżnymi trudnościami.

Intrygującym zabiegiem jest prezentacja procesu twórczego rysownika, który wiele lat wcześniej stworzył postać Diplodoka. Widz obserwuje, jak niemoc twórcy komiksów przeradza się w coś nowego, kiedy zmuszany jest do tworzenia czegoś wbrew swojej woli. Produkcja pokazuje, że nie warto podążać za trendami czy nakazami. Należy kierować się sercem. Ważna jest także odpowiedzialność za to, co się tworzy; a w ogólnym rozrachunku to, „co słodkie”, nie zawsze zasługuje na uwagę i akceptację.

Dzięki temu wątkowi seans da też możliwość zwrócenie uwagi na aspekt opowieści graficznych, bo tą formą artystycznego wyrazu inspirowali się twórcy filmu. Pozwoli podkreślić wartość tego typu tekstów kultury i zacząć działać na rzecz wprowadzenia szeroko pojętego komiksu do podstaw programowych.  

Animacja łączy w sobie magię przygody z ciekawą historią, która rozwija dziecięcą wyobraźnią. Produkcja zachwyca wspaniałą oprawą graficzną, ale też ma do zaoferowania głębokie przesłanie. Wciągająca fabuła i sympatyczni bohaterowie sprawią, że młodzi widzowie będą się nie tylko bawić, ale również uczyć w sposób naturalny i angażujący. Obraz promuje wartości takie jak współpraca, odwaga i szacunek do drugiej istoty, które są istotne w kształtowaniu młodych umysłów.

Seans może być punktem wyjścia do ciekawych ćwiczeń na wielu poziomach edukacyjnych - szczególnie pod względem polonistycznym jak i plastycznym; może też być inspiracją do rozmowy o wolności, wyobraźni, talencie, tworzeniu sztuki, odpowiedzialności, rodzinie, przekraczaniu granic, wykorzystywaniu swoich możliwości.

Smok Diplodok to nie tylko rozrywka, ale ogrom inspiracji, by zainteresować dzieci nauką oraz rysunkiem. To produkcja, która łączy pokolenia; może dostarczyć zarówno najmłodszym, jak i dorosłym niezapomnianych wrażeń.

Tempo opowiadanej historii jest bardzo szybkie a bohaterowie zindywidualizowani; świetna jest również warstwa audialna - zarówno dialogi jak i efekty dźwiękowe oraz muzyka.

Chociaż niektórym odbiorcom zwiastun może wydawać się chaotyczny, niejasny, za głośny - to w filmie wszystkie jego aspekty tworzą spójną, bardzo różnorodną i ciekawą całość.

Reasumując - Smok Diplodok jest doskonale zrealizowany, z uważnością na każdy szczegół. Daje możliwość analizy i interpretacji na wielu poziomach i w różnych kontekstach. Jest przykładem skutecznego połączenia elementów rozrywkowych z wartościowymi treściami edukacyjnymi. 

Film nagrodziło Jury Ekspertów Kinowych w składzie; Kamila Szwarc (ZEF), Magdalena Cichocka (SKS), Natalia Piotrowska (SKS)

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Elżbieta Piotrowicz, Maciej Witkowski, Joanna Zabłocka-Skorek

8136609

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Uwaga dotyczy tylko najmłodszych odbiorców. Szczególnie intensywnie przeżywane mogą być tematy poruszające lęki dziecięce, w postaci utraty rodziców (Diplodok jest świadkiem sceny, gdy jego rodzice są wymazani i nie ma pojęcia, co się z nimi stało). Dziecko może mieć poczucie nieodwracalnej zmiany, jaka zaszła w życiu głównego bohatera.Podobny niepokój mogą budzić sceny pokazujące radykalne przemiany czy nadmierną multiplikację niegroźnych istot (np. różowe cebule, które ślicznie śpiewają i „słodki” kotek), które stają się nieprzyjemne i niosą zagrożenie dla bohaterów.

Dla tych starszych żadne treści nie powinny być trudne czy kontrowersyjne w odbiorze.

Metryka filmu

Opis filmu

Żądny przygód Diplodok marzy, by życie nabrało odrobiny koloru. Na rodzinnym bagnie jest szaro i wieje nudą. Kiedy spokojne życie przerywa pojawienie się tajemniczej mgły, Diplodok wyrusza w niezapomnianą podróż, by odnaleźć zaginioną rodzinę i przywrócić utracony porządek. Zwiedza magiczne miejsca, spotyka osobliwe stwory i poznaje niebywałych mieszkańców najdziwniejszych światów. Razem z niezdarnym czarodziejem Hokusem Pokusem, zakręconym Profesorkiem Nerwosolkiem i bystrą pilotką Entomologią odkryją wielki sekret. Wspólnie przekonają się, że ich rzeczywistość to tak naprawdę… strona w komiksie pogrążonego w kryzysie twórczym rysownika Tadka. Spróbują uratować rodziców Diplodoka i rozwikłać zagadkę podstępnej mgły.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.