Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Prawdziwy ból

Potencjał edukacyjny 8 z 10 gwiazdek
8 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Film Jesse’iego Eisenberga, w którym sam gra jedną z głównych ról, jest zrobiony niesamowicie prostymi środkami, a jednocześnie jest niezwykle złożony. Dwaj kuzyni, amerykańscy Żydzi, trzecie pokolenie poholokaustowej emigracji, wybierają się do Polski na komercyjną wycieczkę organizowaną dla osób o żydowskiej tożsamości, śladami ich przodków. Chcą poznać historię polskich Żydów, a zarazem odwiedzić dom, w którym niegdyś mieszkała ich babka. Nie będzie to łatwa podróż, gdyż wiele ich dzieli. Są zupełnie innymi osobowościami i nie do końca umieją się ze sobą dogadać. Szybko okazuje się, że podróż do Polski nie tylko jest poszukiwaniem źródeł zbiorowego bólu ich narodu i rodziny, ale też szansą na poradzenie sobie z bólem wynikającym z trudów ich wzajemnej relacji. David mieszka w dużym mieście, ma poukładane życie rodzinne, jest wycofany i ułożony; Benji mieszka w małym miasteczku, jest samotny, ma trudną ekspansywną, chaotyczną osobowość, z którą ani on sam, ani otoczenie nie umieją sobie poradzić.

Prawdziwy ból opowiada o ludziach, którzy szukają porozumienia, ale nie mogą go odnaleźć; o niekompatybilnych typach osobowości, które działają przeciwko sobie;  wreszcie o tych, którzy nie potrafią zaznać spokoju, są boleśnie samotni, zrażają do siebie innych i sami siebie krzywdzą. Jest to film o cierpieniu, które jedni ukrywają, a inni się z nim obnoszą, prosząc o uwagę – o zauważenie i rozpoznanie.

Wspólna podróż głównych bohaterów pokazuje dwa odmienne podejścia do tych samych spraw – obydwa uprawnione. To temat, który warto podjąć z młodymi ludźmi (uczniami) – odmienność w przeżywaniu, podejściu do spraw, problemów, innych ludzi, połączona z wrażliwością.

Film ma duży ma potencjał edukacyjny, zwłaszcza w kontekście zrozumienia złożonych tematów, takich jak historia, tożsamość, ludzka różnorodność, wielość perspektyw przyglądania się światu, trauma międzypokoleniowa oraz proces radzenia sobie z bólem emocjonalnym i stratą.

Jednocześnie zadaje mnóstwo pytań i nie daje jednoznacznych odpowiedzi, ale może być fantastycznym przyczynkiem do dyskusji. Młodzież może w problemach bohaterów odnaleźć własne doświadczenia, typy osobowości, sytuacje, dylematy im nieobce – rodzinne i przyjacielskie.

Jest to również film uczący o tym, jakim krajem jest Polska, ile w XX wieku przeszła, i jak jest ważna – nie tylko dla Polaków. Porusza temat Holokaustu i pamięci o nim, co jest ważnym elementem edukacji historycznej. Produkcja może także skłonić widzów do refleksji na temat roli pamięci w budowaniu tożsamości narodowej, osobistej oraz roli pomników jako nośników pamięci. Dzięki osadzeniu fabuły w Polsce może też pełnić funkcję edukacyjną w zakresie kultury i historii naszego kraju, zwłaszcza w kontekście relacji polsko-żydowskich. Dodatkowo historia przedstawiona w filmie dotyka kwestii odkrywania własnych korzeni i wpływu dziedzictwa kulturowego na indywidualną tożsamość

Film będzie doskonałym pretekstem do rozmowy na temat nowego patriotyzmu. Wpisuje się w nurt dyskusji, dotyczącej martyrologii naszego narodu i zupełnie odmiennego myślenia o ojczyźnie i jej historii przez młodsze pokolenia. Scena pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego w Warszawie może być punktem wyjścia do dyskusji na ten temat.

Prawdziwy ból nie jest łatwy w oglądaniu, być może niektórych znudzi lub zdziwi. Ale na pewno warto pokazywać go przyszłym humanistom, osobom zainteresowanym kulturą historią oraz psychologią – bo Eisenberg w swojej produkcji potrafił połączyć wszystkie te tematy w sposób naprawdę unikatowy.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Katarzyna Michalska, Karol Szafraniec, Maciej Witkowski

8148158

Ocena natężenia treści spornych: umiarkowanie

Brak treści otwarcie drastycznych, ale mówienie o traumach - w tym traumach rodzinnych i historycznych związanych z holokaustem. Bohaterowie czasami używają wulgarnego języka i palą marihuanę oraz piją alkohol, okazjonalnie łamią zasady porządku publicznego. Wspomniana jest próba samobójcza jednego z bohaterów. Film dotyka kwestii zaburzeń osobowości oraz depresji, pokazuje poczucie wyobcowania i kryzys tożsamości

Metryka filmu

Opis filmu

Prawdziwy ból  to historia kuzynów Davida i Benji'ego, którzy razem wybierają się do Polski, aby uczcić pamięć ukochanej babci. Podczas tej podróży odkrywają nie tylko nieznane dotąd miejsca oraz fakty z historii ich rodziny, ale próbują też odbudować trudne i pełne napięć relacje.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.