Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Dziki robot

Potencjał edukacyjny 9 z 10 gwiazdek
9 / 10
Atrakcyjność dla widza 9 z 10 gwiazdek
9 / 10

Rekomendacja ZEF

Zachwyca dopracowaną formą i bogatą w znaczenia treścią. Dziki robot to niezwykła animacja, która oczarowuje designem postaci, ciekawą kreską i hipnotyzującą płynnością form. To film, na który patrzy się z przyjemnością i który rozwija w młodych widzach poczucie estetyki.

Animacja, oparta na popularnej książce Petera Browna, ma ogromny potencjał edukacyjny. Może angażować zarówno dzieci, jak i dorosłych w głębszą refleksję na tematy społeczne, ekologiczne i technologiczne. Po seansie można na zajęciach polonistycznych poćwiczyć tworzenie charakterystyki postaci, porozmawiać o ich przemianach. Na zajęciach plastycznych - tworzyć własne kreacje robotów czy zwierząt lub innych elementów świata natury. Możliwości są niemal nieskończone!

Animacja, podobnie jak książka, przedstawia podróż robotki Roz, która uczy się życia w dzikiej przyrodzie. Taki temat pozwala twórcom wizualnie ukazać piękno natury, różnorodność ekosystemów oraz harmonię między zwierzętami. Edukacyjny potencjał tkwi w pokazywaniu młodym widzom, jak ważna jest ochrona środowiska oraz troska o przyrodę, zwłaszcza w kontekście wyzwań klimatycznych. Wizualizacja tych elementów w filmie animowanym może głębiej zapadać w pamięć niż same opisy słowne.

Roz, która jest robotem, uczy się emocji i nawiązywania relacji z dzikimi zwierzętami. Proces ten może pobudzać w młodych widzach rozwijanie empatii, zwłaszcza gdy obserwują, jak maszyna nawiązuje więzi i zaczyna rozumieć, co to znaczy współpracować i dbać o innych. W animacji emocje bohaterów są wyrażane nie tylko przez dialogi, ale także przez gesty, mimikę i otoczenie, co może być bardziej przystępne dla dzieci w rozumieniu skomplikowanych relacji. Film stymuluje też kreatywne myślenie, rozwija umiejętność rozwiązywania problemów i współpracy. 

Dziki robot porusza również aktualne tematy związane z rozwojem technologii i sztucznej inteligencji. Widzowie będą mogli zastanowić się jak technologia może współistnieć z naturą, jakie są granice odpowiedzialnego korzystania z technologii oraz jak maszyny mogą adaptować się do środowiska. Wzorem najlepszych dzieł z gatunku science-fiction, Dziki robot wiele mówi o nas, otaczającym nas świecie oraz naszym możliwym przyszłym losie.

Niezwykle istotna jest postać gąsiątka, którym opiekuje się filmowy robot. To zwierzątko znacznie mniejsze i słabsze niż inni przedstawiciele gatunku, które nie ma szans na przeżycie bez wsparcia innych, ale gdy je otrzymuje, dosłownie „rozwija skrzydła”. Bohater ten może kojarzyć się z osobami z niepełnosprawnościami, a jego historia inspiruje do wsparcia i działań na rzecz dostępności.

Widzowie, zarówno dzieci, jak i dorośli, mogą wynieść z filmu ważne lekcje o poświęceniu, trosce o innych i budowaniu relacji opartej na wzajemnym wsparciu. To doskonały materiał do refleksji i rozmów na temat relacji międzyludzkich, wychowania i odpowiedzialności w kontekście rodziny i społeczeństwa.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Kaja Łuczyńska, Elżbieta Piotrowicz, Maciej Witkowski

Dziki robot

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

W filmie jest kilka scen, które mogą silnie oddziaływać na młodszych widzów (utrata rodziny przez gąsiątko, straszna burza, zagrożenie życia zwierząt w trakcie mroźnej zimy, sceny walki z robotami atakującymi zwierzęta i niszczącymi las, pożar lasu).

Metryka filmu

Opis filmu

Historia robota Rozzum, w skrócie "Roz", który rozbija się na niezamieszkanej wyspie i musi się przystosować do surowego otoczenia. Stopniowo uczy się jak przetrwać, buduje relacje ze zwierzętami, a nawet zostanie przybranym rodzicem osieroconego pisklęcia. To piękna opowieść o odkrywaniu siebie, wskazująca pomost między technologią a naturą oraz poruszające spojrzenie na to co tak naprawdę znaczy bycie żywą istotą.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.