Film z dużą dawką pozytywnej energii, wzbudzający emocje, poruszający tak ważne tematy jak wartości rodzinne, tolerancja dla inności, przyjaźń i więź ze zwierzętami, ekologia - ochrona zagrożonych gatunków.
„Chłopiec z chmur” daje przestrzeń do rozmów na wielu płaszczyznach. Jako film familijny pozwala na międzypokoleniową rozmowę o dorastaniu oraz pierwszych samodzielnych decyzjach młodych ludzi, o odpowiedzialności za losy planety i jej mieszkańców, o potrzebie kontaktu z naturą. Można go analizować pod kątem edukacji ekologicznej i przyrodniczej, ale stanowi też doskonałe źródło tematów na zajęcia z wychowawcą : dorastanie, przejmowanie odpowiedzialności przez młodego człowieka, relacje z rodzicami. Jest tu tez pole do dyskusji czy można przekraczać granice prawa a jeśli tak to w imię jakich wartości?
Film wnikliwie przygląda się determinacji ludzi, nazywanych pogardliwie „nawiedzonymi ekologami”. Tymczasem, dzięki ich uporowi oraz sile mediów społecznościowych udaje się ocalić gatunek zagrożonych gęsi.
Eksperci oceniający film: Justyna Sieradzka-Bizoń, Katarzyna Jaruszewicz-Kot, Katarzyna Michalska
uzasadnione kulturowo spożywanie alkoholu (wina), pojawiający się w filmie motyw piwa jest przez bohaterów oceniany negatywnie
Dla Thomasa, chłopca zanurzonego w świecie gier video, pomysł spędzenia wakacji z ojcem, zapalonym ornitologiem Christianem, wydaje się koszmarem. Gdy naukowiec oznajmia, że chce uczyć zagrożone wyginięciem dzikie gęsi migrowania, chłopiec myśli, że rodzic stracił rozum. Ale skazany na całodobową opiekę nad świeżo wyklutymi pisklakami chłopiec przywiązuje się coraz bardziej do skrzydlatych przyjaciół. Podniebna podróż z Norwegii aż do Francji jest nie tylko ostatnią szansą na przetrwanie przeuroczych ptaków, ale też przygodą życia dla Thomasa i wydarzeniem, którym emocjonowała się cała Europa