Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Chleb i sól

Potencjał edukacyjny 8 z 10 gwiazdek
8 / 10
Atrakcyjność dla widza 8 z 10 gwiazdek
8 / 10

Rekomendacja ZEF

Chleb i sól to film sugestywny, mocno działający na emocje, nie pozostawiający widza obojętnym. Pokazuje realia życia młodych ludzi w prowincjonalnym mieście, w poetyce bliskiej dokumentowi. Niespieszna narracja, niewiele wydarzeń, poczucie stagnacji, realistyczna scenografia,  niezawodowi aktorzy – to najważniejsze aspekty filmu.

Historia dwóch utalentowanych muzycznie braci z małego miasteczka na Opolszczyźnie stanowi kopalnię tematów do dyskusji i głębszej refleksji. 

Film porusza bardzo aktualną problematykę dotyczącą braku tolerancji w stosunku do tego co inne – zarówno w odniesieniu do pochodzenia osób, ich wyglądu, jak i orientacji seksualnej. Pozwala odnieść się do pojęć takich jak dyskryminacja, rasizm, homofobia. Ukazuje również, jaką siłę oddziaływania na jednostkę i jej zachowanie czy przekonania może mieć grupa rówieśnicza.

Po seansie można porozmawiać o poszukiwaniu celu i sensu w życiu, o relacjach w rodzinie i między rówieśnikami, o wspólnocie i wykluczeniu, o homofobii i potrzebie tolerancji.

Przestrzenią do rozmów jest temat walki o siebie i swoje pasje w trudnym i nietolerancyjnym środowisku małego miasta. Warto również zwrócić uwagę na wątek odnajdywania się w środowisku, będący najczęściej kompromisem pomiędzy pragnieniem bycia akceptowanym i pozostania w zgodzie z samym sobą i swoimi przekonaniami.

Dodatkowo można omówić zagadnienia dotyczące sposobów realizacji  filmu - znaczenia scenariusza, improwizacji na planie filmowym, gry aktorskiej oraz zdjęć.

Film oceniało 4. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film; Iwona Bartnicka, Katarzyna Jaruszewicz-Kot, Katarzyna Michalska, Elżbieta Piotrowicz

Chleb-i-sól-plakat-714x1024

Ocena natężenia treści spornych: mało

W filmie pokazane są zachowania rasistowskie, agresja w stosunku do osób z innych kręgów kulturowych, przemoc słowna i fizyczna. Bohaterowie palą papierosy, nadużywają alkoholu a ich rozmowy pełne są wulgaryzmów.

Metryka filmu

Opis filmu

Tymek - młody pianista, student Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego - wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między swoimi kolegami, a pracownikami arabskiego pochodzenia. Spirali, której finał okaże się być tragiczny w skutkach. Film zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami i zagrany przez naturszczyków.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.