Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Bamse - malutka przygoda wielkiego misia

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Bamse – malutka przygoda wielkiego misia to formalnie kombinacja wielu znanych wątków i sposobów kreacji. Film, animacyjnie zanurzony w estetyce lat 90., nawiązuje do klimatu Pszczółki Mai, budzi skojarzenia z Gumisiami, Tabalugą, a postać Krezusa kojarzy się z disneyowskimi narracjami z Kaczorem Donaldem w roli głównej. To ciekawa animacja będąca kontynuacją cyklu mającego swój początek 32 lata temu. Ukazuje małemu widzowi świat bliski jego doświadczeniom – życie w rodzinie, rolę rodziców, a także ich troskę i miłość.

Film mimo wartkiej akcji poprowadzony jest w sposób nienachalny, rysunki są spokojne, a muzyka dobrana do wydarzeń współgra i daje dodatkowy słuchowy bodziec dziecku, nie przeciążając go niepotrzebnie. Narrator wprowadzający w świat bohaterów ułatwia zrozumienie wydarzeń najmłodszym widzom.

Opowieść jest wielowątkowa. Przenikają się w niej tematy relacji taty z córką, społecznej walki polnych stworzeń z figurą kapitalistycznego Krezusa, który z pomocą szczurów (nazywa ich robotnikami) próbuje zamienić wspólną łąkę w parking, naukowych poszukiwań i eksperymentów Żółwia czy kończący film motyw demokratycznych, parlamentarnych obrad społeczności łąkowych owadów.

Pozytywne przedstawienie relacji rodzic-dziecko daje poczucie bezpieczeństwa małym odbiorcom filmu. Jasno zachowane są proporcje złych i dobrych bohaterów, dzięki czemu widzowie mogą łatwiej zrozumieć co się dzieje i komu należy kibicować.

Bardzo ciekawe jest to, że choć tytuł sugeruje, że bohaterem filmu jest Bamse, to w trakcie seansu okazuje się, że kluczowa dla opowieści jest postać jego córki. Z poziomu pedagogicznego film jest opowieścią o jej dojrzewaniu. O akcie kontestacji świata dorosłych w formie wypicia nieznanej substancji, która zmniejsza bohaterkę do rozmiarów owada. Znany z wielu tekstów kultury motyw dojrzewania i buntu, jest tutaj opowiedziany językiem i formą charakterystyczną dla kina małego widza. To z jednej strony wspaniała inspiracja do rozmowy, z drugiej jednak przeszkoda, utrudniająca młodszym odbiorcom zrozumienie głębszych odniesień. W przypadku najmłodszych, wspomniana wielowątkowość bywa sprowadzana do problemu ochrony przyrody.

Emocje bohaterów są zrozumiałe i współmierne do emocji dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wybierając się na ten film do kina warto być przygotowanym na rozmowę o złym traktowaniu innych (brzydkie zachowania i wypowiedzi Krezusa – pada słowo „idioci”), większej uwadze na to co bierzemy do ust (córeczka Bamsego nie była pewna co pije – dobry przykład do rozmowy o substancjach niewiadomego pochodzenia) oraz oddalaniu się od domu bez wiedzy rodziców.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Paula Zalewska, Marcin Drzazga, Jolanta Synowiec

Przechwytywanie

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Brzydkie traktowanie innych, nieładne słownictwo. Wypicie nieznanej substancji (warto zwrócić uwagę małego widza na stosowanie odpowiednich zasad postępowania w odniesieniu do substancji niewiadomego pochodzenia).

Metryka filmu

Opis filmu

Główną bohaterką jest mała Maja, córka misia Bamsego. Podobnie jak tatuś jest miła, odważna i niezależna. Czasami aż za bardzo. A nade wszystko uwielbia przygodę. Pewnego dnia, podczas uroczystego pikniku, Maja wypija podejrzany sok XYZ, przez co staje się najmniejszym niedźwiadkiem świata. Czy przyjaciele ją odnajdą i pomogą jej wrócić do rodziny? A może nic nie można zrobić, gdy jest się tak malutkim jak mrówka? Maja będzie miała okazję obejrzeć świat z troszkę innej perspektywy i będąc najmniejszą, przeżyć największą przygodę życia.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.